Β' ΕΠΣΗ: Ξέφυγαν κι άλλο Καψόχωρα και Διαβατός - Το πανόραμα της 2ης αγωνιστικής

Με τα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής συνεχίστηκε η Β’ φάση στον όμιλο των πλέι οφ και στον δεύτερο όμιλο των πλέι άουτ (οι ομάδες του Α’ ομίλου είχαν ρεπό), στην Β' ΕΠΣΗ.

Στα πλέι οφ, η Καψόχωρα και ο Διαβατός κέρδισαν εκτός έδρας τον Ολυμπιακό Νάουσας (0-2) και την Αγία Βαρβάρα (0-4) αντίστοιχα και αύξησαν ακόμη περισσότερο την διαφορά που τις χωρίζει από την τρίτη θέση. Τρίτος πέρασε ο Σταυρός που επικράτησε με 0-4 στη Νάουσα του Αχιλλέα.

Στα πλέι άουτ, στον Β’ όμιλο, τα Λευκάδια πήραν βαθμολογική ανάσα με τη νίκη με 2-0 επί των Ασωμάτων και η Ραχιά επικράτησε με 1-0 της Ακαδημίας Βέροιας.

Βοηθοί: Ζουρνατζίδης, Τσίτσης

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: Λίβας, Κογκέζος, Τσιάτσης, Πασβάνης, Δαδόπουλος (74’ Τσιλώνης Ε), Τσιλώνης Π, Δήμου, Χαλβατζής, Δολδούρης, Δάμτσιος (46’ Σαββίδης), Σολάκογλου.

ΔΙΑΒΑΤΟΣ: Χατζημαυρουδής, Τσιφλίδης Μ. (46’ Μαρούδας), Τσιφλίδης Ι., Δαληγγάρος, Μουρατίδης, Βοργιατζίδης (58’ Γιαννόπουλος), Ηλιάδης Α, Μανωλόπουλος (76’ Μανιόπουλος), Τσιολάκης, Λιλιόπουλος (58’ Κοτρίδης), Ηλιάδης Γ. (70’ Μπιλαδέρης)

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ

Άνετη ήταν η επικράτηση του Διαβατού στην Αγία Βαρβάρα. Οι φιλοξενούμενοι λίγο πριν το ημίχρονο άνοιξαν το σκορ και με την έναρξη του β’ μέρους, διπλασίασαν τα τέρματά τους και δέκα λεπτά μετά σημείωσαν και τρίτο γκολ. Εκεί κρίθηκε το ματς ενώ οι φιλοξενούμενοι στην συνέχεια πέτυχαν και τέταρτο γκολ.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΑΟΥΣΑΣ – ΣΤΑΥΡΟΣ 0-4

Σκόρερ: 15’ & 90’ Γαβριηλίδης, 27’ & 73’ Παπαδόπουλος

Διαιτητής: Γκόγκας

Βοηθοί: Χαλατζιούκας, Αργυρίου

ΑΧΙΛΛΕΑΣ: Μιχαηλίδης (66’ Μπράτσης), Καρούτσος, Αλατσίδης (61’ Κοκοφειάδης), Χατζηιωαννίδης, Μάκης, Πάριζας (20’ Λάμπρου), Χουρίδης, Γαλανός, Βασιλείου (46’ Τσιαντούλας), Κούτης, Τουμαράς.

ΣΤΑΥΡΟΣ: Κούβαρος, Περτσιούνης, Κοτζαχρήστος, Τάνης, Πατσιαβούρας (60’ Καλφούτζος), Τσίλης Δ., Κωνσταντάκος, Τσίλης (85’ Τσιούντας), Μελιόπουλος (74’ Τσίλης Π), Γαβριηλίδης, Παπαδόπουλος (85’ Κατσαβός).

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τον Σταυρό. Σημείωσε δυο γκολ σε κάθε ημίχρονο και έφυγε με τους τρεις βαθμούς από τη Νάουσα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΝΑΟΥΣΑΣ – ΚΑΨΟΧΩΡΑ 0-2

Σκόρερ: 6’ Όμπιντικ, 11’ Τζέπης Χ

Διαιτητής: Τραούδας

Βοηθοί: Ασβεστάρας, Μουρατίδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σαράντης, Σαράφης, Σάκκος (60’ Σερδαρίδης), Λένος, Μήτσικας Αλ., Μήτσικας Α., Ηλίας (60’ Κωστόπουλος), Κατσαράκης (73’ Βαρβέρης), Νικόλοφ, Σύρκος, Παπαδής.

ΚΑΧΟΧΩΡΑ: Γκατζούφας, Κίτσας Χ. (82’ Δρακούλης), Τόζογλου, Μπουκλάς, Βασιλείου (46’ Μαρτζέλος), Όμπιντικ (82’ Μαρτζέλος), Κίτσας Ν., Αναστασόπουλος, Κίτσας Γ., Τζέπης, Μάρκου (46’ Τοπαλίδης).

Νίκη που την έφερε λίγο ακόμη πιο κοντά στην Α’ κατηγορία σημείωσε στη Νάουσα η Καψόχωρα. Οι πρωτοπόροι σημείωσαν δυο γκολ, κράτησαν στο μηδέν τον αντίπαλο Ολυμπιακό και έφυγαν με μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη.

ΛΕΥΚΑΔΙΑ – ΑΣΩΜΑΤΑ 2-0

Σκόρερ: 10’ Δρενοβιάδης, 25’ Αμανατίδης Β.

ΛΕΥΚΑΔΙΑ: Μερκουράκης, Αμανατίδης Β., Δρενοβιάδης Θ., Τσιμενίδης (90’ Δερματόπουλος), Γκότσης, Κωστόπουλος, Αμανατίδης Σ., Κοσμάς, Σκαρλάτος, Μίχος, Κωστογλούδης (41’ Χίσα).

ΑΣΩΜΑΤΑ: Ανδρεάδης, Ρηγόπουλος, Σερασκιέρης, Φουρκιώτης, Ιωσηφίδης, Τσιώμος, Μιχαλόπουλος, Λίβας, Χειμωνόπουλος (41’ Καλπακίδης), Πολιτίδης (79’ Τεντσογλίδης), Γαλάνης.

Βαθμολογική ανάσα πήραν τα Λευκάδια σε ένα κρίσιμο ματς κόντρα στα Ασώματα. Σημείωσαν δυο τέρματα στο πρώτο 25λεπτο, συντήρησαν το προβάδισμά τους κρατώντας μακριά από την εστία τους τον αντίπαλο και πήραν τη νίκη.

ΡΑΧΙΑ – ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΒΕΡΟΙΑΣ 1-0

Σκόρερ: 32’ Κουτσαντάς

Διαιτητής: Μπαλτζής

Βοηθοί: Λούρης, Τσιουγγαρής

ΡΑΧΙΑ: Φλώρος, Κουτσαντάς, Παρμάκας, Γκανιός (79’ Λιλιόπουλος), Τσιάμπας, Βόλτσης, Κανδυλίδης, Παναγιωτίδης, Πατάκης, Τζιβάρας, Μεντανίδης (63’ Κασάπης)

ΑΚΑΔΗΜΙΑ: Δημητρίου, Καρύδας, Λαζαρίδης (89’ Μοσχονάς), Τσανασίδης (68’ Αποστολίδης), Γιοβανόπουλος Π., Οργιανέλης, Ζιώγας (46’ Στραβέλας), Μπάμπαλος, Νανόπουλος, Σταύρου (46’ Στεφανίδης), Αλαμπουρινός.

Στο γκολ κρίθηκε η αναμέτρηση στην Ραχιά. Οι γηπεδούχοι σκόραραν στο ημίωρο, κράτησαν το προβάδισμά τους μέχρι τέλος και πήραν τους τρεις βαθμούς.