Β' ΕΠΣΗ: Το πανόραμα της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου

Ολοκληρώθηκε την περασμένη Κυριακή (18/2) η πρώτο φάση στους δυο ομίλους της Β’ κατηγορίας, με την διεξαγωγή της 14ης αγωνιστικής.

Στον πρώτο όμιλο, ο Διαβατός κέρδισε τον Άχθο Αρούρη με 5-0 και έπιασε στην πρώτη θέση την Καψόχωρα που έκανε το ρεπό της. Ο Σταυρός αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 στην Βεργίνα ενώ ισόπαλο ήταν και το Παλαιοχώρι – Συκιά (1-1).

Στον δεύτερο όμιλο, ο Ολυμπιακός Νάουσας κέρδισε στα Λευκάδια με 1-6 και τερμάτισε πρώτος μετά το 3-3 του Αχιλλέα με την ΑΕΠ. Η Αγία Βαρβάρα κέρδισε με 0-2 στα Ασώματα και πήρε την τρίτη θέση που οδηγεί στα πλέι οφ και η Ακαδημία κέρδισε με 0-2 στην Ραχιά.

Βοηθοί: Βαλκάνος, Τσίτσης

ΔΙΑΒΑΤΟΣ: Χατζημαυρούδης, Τσιολάκης, Τσιφλίδης Μ., Χαραλαμπίδης, Δαληγγάρος, Ταγκαλίδης, Γιαννόπουλος (70’ Κοτρίδης), Βοργιατζίδης (52’ Μπιλαδέρης), Ηλιάδης Γ. (52’ Συμπεθέρης), Ηλιάδης Α., Λιλιόπουλος (82’ Μανιόπουλος).

ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ: Μυλωνάς, Τσιρέλας, Στριμπίνος, Καρύδας (13’ Αμαραντίδης), Κουβατσίδης, Γερασιμίδης (13’ Ράντης), Βύζας, Ντομπρόζι, Αντωνίου, Λουκίδης (68’ Τσιλίδης), Κρύπας.

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ

Οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα του ματς προηγήθηκαν με 2-0 και συντήρησαν το προβάδισμα τους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς σημείωσαν άλλα τρία γκολ και ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 5-0.

ΒΕΡΓΙΝΑ – ΣΤΑΥΡΟΣ 2-2

Σκόρερ: 6’ Παπαδόπουλος 0-1, 31’ Τάνης 0-2, 35’ Τσιρέλης 1-2, 72’ Λιόλιος 2-2

Διαιτητής: Ρηγόπουλος

Βοηθοί: Χαλατζιούκας, Αργυρίου

ΒΕΡΓΙΝΑ: Ιωαννίδης, Κατσαβός, Παπαδόπουλος, Αηδονίδης, Τσιρέλης, Ντέντα, Ουρούσι, Λιόλιος, Θεοχαρόπουλος (46’ Φερχάτι), Ντόβας, Παπαδόπουλος

ΣΤΑΥΡΟΣ: Πατσιαβούρας, Περτσιούνης, Κοτζαχρήστος, Τάνης, Τσίλης Π, Κωνσταντάκος, Τσίλης Δ., Μελιόπουλος, Παπαδόπουλος, Τσίλης (52’ Καλφούτζος), Γαβριηλίδης.

Ο Σταυρός προηγήθηκε με 0-2 στην Βεργίνα αλλά η τοπική ομάδα σημείωσε δυο τέρματα και έφτασε στην ισοφάριση.

ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙ – ΣΥΚΙΑ 1-1

Σκόρερ: 47’ Γκούγκουρας 1-0, 71’ Κακαγιάννης Β 1-1

Διαιτητής: Μαυρίδης

Βοηθοί: Σαμαράς, Μουρατίδης

ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙ: Ματράκας, Γεωργιάδης, Δ. (27’ Αραμπατζής), Ζαχόπουλος (86’ Λάχανης), Γεωργιάδης Ι., Κίτσας Γ (72’ Μαρούδας), Μαρκατόπουλος, Γερόπουλος, Ταμπάκου (72’ Νατσικόπουλος), Αραμπατζής Ν, Γκούγκουρας, Χατζόπουλος.

ΣΥΚΙΑ: Βατσάχας, Κουρτέσης, Μοσχόπουλος, Τσαπράνης Β., Μελιόπουλος Ι. (13’ Παπαναστασίου), Στυλίδης, Κοκκαλιάρης (66’ Μούμος), Αργυρόπουλος, Κακαγιάννης Κ, Βήτος.

Το πρώτο μέρος δεν είχε γκολ. Στο ξεκίνημα του β’ μέρους το Παλαιοχώρι πήρε προβάδισμα αλλά στα μισά του ημιχρόνου η Συκιά έφτασε στην ισοφάριση και έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΡΑΧΙΑ – ΑΚΑΔΗΜΙΑ 0-2

Σκόρερ: 37’ και 72’ Μάρκου

Διαιτητής: Παζαρτζικλής

Βοηθοί: Ευθυμιάδης, Χαραλαμπίδης

ΡΑΧΙΑ: Φλώρος, Κουτσαντάς, Δάμτσης (34’ Πατάκης), Παρμάκας, Γκανιός, Τσιάμπας (77’ Σιδηρόπουλος), Βόλτης (54’ Σιδηρόπουλος), Κανδυλίδης, Παναγιωτίδης, Μεντανίδης, Συμπεθέρης.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ: Πιλιτσίδης, Τσανασίδης, Καρύδας, Λαζαρίδης (90’ Σταύρου), Γιοβανόπουλος Π. (90’ Κοτρώνης), Οργιανέλης (55’ Τσιουγγαρής), Γιοβανόπουλος Γ. (79’ Ζώγος), Μάρκου, Μπάμπαλος, Νανόπουλος, Αλαμπορινός (55’ Πελεκίδης).

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Ακαδημία Βέροιας κέρδισε στην Ραχιά την τοπική ομάδα. Η Ακαδημία πήρε το πάνω χέρι στο σκορ στο πρώτο μέρος, διατήρησε το προβάδισμά της και σημείωσε άλλο ένα τέρμα στην επανάληψη.

ΛΕΥΚΑΔΙΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 1-6

Σκόρερ: 15’ Μάινος 0-1, 27’ Ηλίας 0-2, 43’ Μήτσικας 0-3, 67’ Αμανατίδης Β 1-3, 69’ Νικόλοφ 1-4, 73’ Σύρκος 1-5, 86’ Κατσαράκης

Διαιτητής: Μαλούτας

Βοηθοί: Γκόγκος, Μητρόπουλος

ΛΕΥΚΑΔΙΑ: Αντωνίου (46’ Χίσα), Αμανατίδης Β., Δρενοβιάδης Θ., Τσιμενίδης, Κωστογλούδης, Γκότσης, Μπαξεβάνης, Χαρατσίδης (10’ Δερματόπουλος, 67΄Κεσίδης), Κωστόπουλος, Αμανατίδης Σ. (40’ Γοργορίνης Π), Μίχος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σαράντης, Σαράφης, Κατσαράκης, Λένος, Νικόλοφ (75’ Σερδαρίδης), Σεπιτάνος (60’ Σάκκος), Μήτσικας Α. (75΄Βαρβέρης), Μπλιάτκας, Ηλίας (65’ Σύρκος), Παπαδής, Μάινος.

Ο Ολυμπιακός σημείωσε τρία γκολ στο πρώτο μέρος και ουσιαστικά έβαλε τις βάσεις της νίκης πολύ νωρίς. Στο δεύτερο μέρος τα Λευκάδια μείωσαν προσωρινά αλλά οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν άλλα τρία γκολ και έκλεισαν το ματς με σκορ 1-6.

ΑΣΩΜΑΤΑ – ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ 0-2

Σκόρερ: 66’ Τσιλώνης Π, 71 Αποστολίδης

Διαιτητής: Ασβεστάρας

Βοηθοί: Χρυσάνης, Πιπερίδης

ΑΣΩΜΑΤΑ: Ανδρεάδης, Ρηγόπουλος, Γεωργιάδης, Σερασκιέρης, Φουρκιώτης, Ιωσηφίδης, Τσιώμος (82’ Καμπίσιος), Μιχαλόπουλος, Λίβας, Πολιτίδης (63’ Γαλάνης), Καλπακίδης (88’ Τεντσογλίδης).

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: Λίβας, Πασβάνης, Δήμου, Κογκέζος (69’ Σολάκογλου), Δίπλας, Τσιάτσης, Αποστολίδης (86’ Τσιλώνης Ε), Χαλβατζής, Τσιλώνης Π, Δολδούρης, Δαδόπουλος (77’ Γιαννακίδης).

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 65’ (αποβολή Γεωργιάδη) και στην συνέχεια η Αγία Βαρβάρα σημείωσε δυο τέρματα που την οδήγησαν στη νίκη.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ – ΑΕΠ 3-3

Σκόρερ: 31’ Καφετζής 0-1, 42’ Παπαδόπουλος 0-2, 73’ Χουρίδης 1-2, 74’ Βαφειάδης 1-3, 80’ Χουρίδης 2-3, 87’ Μπράτσης 3-3

Διαιτητής: Γκόγκας

Βοηθοί: Ζαχαριάδης, Παυλίδης

ΑΧΙΛΛΕΑΣ: Τουμαράς, Γαλανός, Χουρίδης, Κούτης, Μπράτσης, Καρούτσος, Αλατσίδης (68’ Κοκκοφειάδης), Χατζηιωαννίδης, Βαρθολομαίος, Μάκης, Λάμπρου

ΑΕΠ: Σιουκιούρογλου (65’ Γκίτσιος), Βαφειάδης, Χολέβας, Κουκλιανιώτης, Γιάννου, Μωυσίδης, Παπαδόπουλος, Καφετζής, Κακούλης (85’ Καραγιάννης), Τσιάρας, Κούλης.

Η ΑΕΠ προηγήθηκε με 0-2 στο πρώτο μέρος, διατήρησε το προβάδισμά της στην επανάληψη αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς ο Αχιλλέας με δυο γκολ που πέτυχε έφτασε στην ισοφάριση.