Β' ΕΠΣΗ: Χωρίς μεταβολές οι κορυφές των ομίλων - Το πανόραμα της 11ης αγωνιστικής

Καμιά αλλαγή δεν έφεραν τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής, στις κορυφές των δυο ομίλων στην Β’ κατηγορία.

Στον Α’ όμιλο, η Καψόχωρα κέρδισε με 2-1 το Παλαιοχώρι και διατηρήθηκε πρώτη ενώ ο Διαβατός επικράτησε τους Σταυρού με 1-0 και ακολουθεί. Στο τρίτο ματς του ομίλου, η Βεργίνα κέρδισε με 2-0 την Συκιά.

Στον Β’ όμιλο, ο Ολυμπιακός Νάουσας έμεινε στο 3-3 με την Ακαδημία Βέροιας αλλά και ο Αχιλλέας έμεινε στο 2-2 με την Αγία Βαρβάρα. Ισοπαλία 0-0 είχαμε στο ματς Ράχης – ΑΕΠ ενώ τέλος, τα Ασώματα κέρδισαν με 1-2 στα Λευκάδια.

Βοηθοί: Ζουρνατζίδης, Χαραλαμπίδης

ΚΑΨΟΧΩΡΑ: Γκατζούφας, Μπουκλάς, Τόζογλου (90’+ Στεργιούδης), Τζέπης, Κίτσας Χ., Κίτσας Ν. (62’ Μαρτσέλος), Βασιλείου, Ζωγράφου, Αναστασόπουλος, Μάρκου (87’ Όμπιντικ), Κίτσας Γ.

ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙ: Ματράκας, Γκούγκουρας, Μαρούδας (46’ Κίτσας), Ζαχαρόπουλος, Γερόπουλος (73’ Νατσικόπουλος), Αραμπατζής (46’ Ταμπάκου), Γεωργιάδης, Μαρκατόπουλος, Αραμπατζής Α. (65’ Μάλο), Γερόπουλος Ρ. (46’ Γεωργιάδης), Γκιόκα.

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ

Η Καψόχωρα πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων στο ημίωρο και έκλεισε το πρώτο μέρος με 2-0. Το Παλαιοχώρι μείωσε στο δεύτερο μέρος σε 2-1, πάλεψε για την ισοπαλία αλλά δεν κατόρθωσε να φτάσει στο 2-2.

ΔΙΑΒΑΤΟΣ – ΣΤΑΥΡΟΣ 1-0

Σκόρερ: 32’ Ηλιάδης Γ

Διαιτητής: Μαλούτας

Βοηθοί: Νησελίτης, Γκόγκος

ΔΙΑΒΑΤΟΣ: Ματελόπουλος, Πετράκος, Δαληγγάρος, Τσιφλίδης Μ. (90+ Κοτρίδης), Λιλιόπουλος, Ταγκαλίδης, Βοργιατζίδης (67’ Τσιφλίδης), Μπαλάφας, Ηλιάδης Α., Τσιολάκης (84’ Μουρατίδης), Ηλιάδης Γ.

ΣΤΑΥΡΟΣ: Κούβαρος, Πετσιούνης, Τάνης, Τσίλης Π, Κοτζαχρήστος, Κωνσταντάκος (84’ Μυλωνάς), Γαβριηλίδης (70’ Πατσιαβούρας), Τσίλης Δ., Παπαδόπουλος, Μελιόπουλος, Καλφούτζος (27’ Τσίλης Δ).

Στο γκολ κρίθηκε το παιχνίδι στον Διαβατό. Στο ημίωρο οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ και διατήρησαν μέχρι την ανάπαυλα το προβάδισμά τους. Στο δεύτερο μέρος ο Σταυρός προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσια αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

ΒΕΡΓΙΝΑ – ΣΥΚΙΑ 2-0

Σκόρερ: 8’ Θεοχαρόπουλος, 73’ Μανωλόπουλος

Διαιτητής: Ρηγόπουλος

Βοηθοί: Τσίτσης, Βαλκάνος

ΒΕΡΓΙΝΑ: Ιωαννίδης, Κατσαβός, Παπαδόπουλος, Αηδονίδης, Τσιρέλης, Ντέντα, Ουρούσι, Ιωαννίδης (78’ Φεράτι), Θεοχαρόπουλος (89’ Λιόλιος), Μανωλόπουλος (89’ Εμμανουηλίδης, Ντόβας (69’ Θεοδωρόπουλος).

ΣΥΚΙΑ: Βατσάχας, Κουρτέσης (62’ Μώμος), Μελιόπουλος Σ., Τσαπράνης (62’ Κακαγιάννης), Μελιόπουλος Ι. (62’ Αργυρόπουλος)), Μοσχόπουλος (73’ Κουρτέσης), Ακριβόπουλος, Στυλίδης, Κοκκαλιάρης (78’ Παναγιωτίδης), Κακαγιάννης, Τσαπράνης.

Με ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο η Βεργίνα έκαμψε την αντίσταση της Συκιάς. Η Βεργίνα πήρε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα το προβάδισμα, το συντήρησε και σε ένα καθοριστικό λεπτό της αναμέτρησης σημείωσε και το δεύτερό της τέρμα.

ΡΑΧΙΑ – ΑΕΠ ΒΕΡΟΙΑΣ 0-0

Σκόρερ: -

Διαιτητής: Παζαρτζικλής

Βοηθοί: Πιπερίδης, Κουτσημπασόπουλος

ΡΑΧΙΑ: Φλώρος, Δάμτσης, Τζιβάρας, Γκανιός, Παναγιωτίδης, Πορφύρης (65’ Τσιλιγκερίδης), Κανδυλίδης (72’ Κουτσαντάς), Μεντανίδης (86’ Τόκας), Τσιάμπας, Παρμάκας, Συμπεθέρης.

ΑΕΠ: Σιουκιούρογλου, Βαφειάδης (61’ Καραγιάννης), Γιάννου, Χολέβας, Παπαδόπουλος, Κουκλανιώτης, Μωυσίδης, Κούλης (73’ Βόλκος), Δάσιος (82’ Μιχαηλίδης), Καφετζής, Τσιάρας.

Χωρίς νικητή έληξε το ματς στην Ραχιά. Τόσο η γηπεδούχος ομάδα όσο και η ΑΕΠ δεν κατόρθωσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα και το παιχνίδι έμεινε στο 0-0 έως το τέλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΝΑΟΥΣΑΣ – ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΒΕΡΟΙΑΣ 3-3

Σκόρερ: 3’ Γιοβανόπουλος Π. 0-1, 6’ Στραβέλας 0-2, 13’ Αλαμπορινός 0-3, 17’ Σεπιτάνος 1-3, 70’ Ηλίας 2-3, 85’ Μήτσικας 3-3

Διαιτητής: Ζαχαριάδης

Βοηθοί: Σαμαράς, Παυλίδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σαράντης, Μπλιάτκας, Κατσαράκης, Σερδαρίδης (46’ Σύρκος), Λένος, Σεπιτάνος (78’ Σάκκος), Μήτσικας, Μάινος, Μάντσιος (21’ Ηλίας), Νικόλοφ (57’ Καντερίτσκας), Παπαδής.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ: Πιτσιλίδης, Καρύδας, Λαζαρίδης, Τσανασίδης, Γιοβανόπουλος Π., Οργιανέλης (57’ Σταύρου), Γιοβανόπουλος Γ. (80’ Κούβαρος), Μπάμπος, Νανόπουλος, Αλαμπορινός, Στραβέλας (57’ Τσιουγγαρής).

Στο πρώτο τέταρτο η Ακαδημία πραγματοποίησε τον απόλυτο αιφνιδιασμό σημειώνοντας τρία γκολ και δημιουργώντας προβάδισμα 0-3. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-3 στο πρώτο μέρος και στο δεύτερο 45λεπτο σημείωσαν άλλα δυο γκολ και έφτασαν στο 3-3.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΑΟΥΣΑΣ – ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ 2-2

Σκόρερ:60’ Σολάκογλου 0-1, 70’ Κογκέζος 0-2, 77’ & 90’ Βαρθολομαίος 2-2

Διαιτητής: Παπαργυρίου

Βοηθοί: Χαλατζιούκας

ΑΧΙΛΛΕΑΣ: Αντιφάκος, Γαλανός, Βαρθολομαίος, Χουρίδης (46’ Βασιλείου), Κούτης (46’ Τουμαράς), Μάκης, Μπράτσης, Καρούτσος, Πάριζας, Δημητρίου, Αλατσίδης.

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: Λίβας, Τσιλώνης, Κογκέζος, Πασβάνης, Δαδόπουλος, Τσιάτσης, Δήμου, Χαλβατζής, Δάμτσιος (68’ Κυριακίδης), Σαββίδης (68’ Δολδούρης), Σολάκογλου.

Η Αγία Βαρβάρα πήρε προβάδισμα στο δεύτερο μέρος αλλά ο Αχιλλέας αντέδρασε. Μείωσε και στα τελευταία λεπτά έφτασε και στην ισοφάριση.

ΛΕΥΚΑΔΙΑ – ΑΣΩΜΑΤΑ 1-2

Σκόρερ: 47’ Καμπίσιος 0-1, 80’ Δημητρούσης Κ. 1-1, 89’ Ρηγόπουλος 1-2

Διαιτητής: Ασβεστάρας

Βοηθοί: Λούρης, Καραμίχος

ΛΕΥΚΑΔΙΑ: Αντωνίου, Τσιμενίδης, Δρενοβιάδης Θ., Δημητρούσης Π. (77’ Αμανατίδης), Δημητρούσης Κ., Κωστόπουλος, Χίσα, Χαρατσίδης, Δερματόπουλος (33’ Τομπουλίδης), Κωστογλούδης, Γκότσης.

ΑΣΩΜΑΤΑ: Ανδρεάδης, Ρηγόπουλος, Γεωργιάδης, Σερασκιέρης, Φουρκιώτης, Ιωσηφίδης, Πολιτίδης, Γαλάνης, Παρασκευαΐδης (83’ Χειμωνόπουλος), Τσιώμος, Καμπίσιος (89’ Τεντσογλίδης).

Δραματικό φινάλε είχε το ματς στα Λευκάδια. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με την έναρξη του β’ μέρους αλλά μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης τα Λευκάδια έφτασαν στην ισοφάριση. Το ματς κρίθηκε με γκολ που σημειώθηκε στο 89’. Τα Ασώματα έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα και πήραν τη νίκη.