Το πανόραμα της 7ης αγωνιστικής στη Β' ΕΠΣΗ

Με τα παιχνίδια της 7ης αγωνιστικής συνεχίστηκε την Κυριακή (26/11) το πρωτάθλημα στην Β’ κατηγορία.

Στον πρώτο όμιλο, ο Διαβατός κέρδισε εκτός έδρας τον Άχθο Αρούρη (1-3) και σε συνδυασμό με το ρεπό της Καψόχωρας, την έπιασε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Στα άλλα ματς, ο Σταυρός κέρδισε με 3-2 την Βεργίνα και η Συκιά 1-0 το Παλαιοχώρι.

Στον δεύτερο όμιλο, ο Αχιλλέας Νάουσας έμεινε στο 0-0 με την ΑΕΠ και είδε τον συμπολίτη του Ολυμπιακό να τον πλησιάζει στον πόντο μετά τη νίκη του επί των Λευκαδίων με 3-1. Στα άλλα ματς, η Αγία Βαρβάρα κέρδισε με 4-0 τα Ασώματα και η Ακαδημία Βέροιας έμεινε στο 1-1 με την Ραχιά.

8. Ασώματα 6

* Λευκάδια και Αγ. Βαρβάρα έχουν ένα ματς λιγότερο.

Ακαδημία Βέροιας - Λευκάδια
Ολυμπιακός Ν. - ΑΕΠ Βέροιας
Ραχιά - Αγ. Βαρβάρα
Αχιλλέας Νάουσας - Ασώματα

Αναλυτικά οι αγώνες:

ΣΤΑΥΡΟΣ – ΒΕΡΓΙΝΑ 3-2

Σκόρερ: 29’ Μανωλόπουλος 0-1, 500’ Μελιόπουλος 1-1, 55’ Τσίλης 2-1, 72’ Θεοχαρόπουλος 2-2, Μυλωνάς Α 3-2.

Διαιτητής: Τραούδας

Βοηθοί: Ασβεστάρας, Λούρης

ΣΤΑΥΡΟΣ: Κεϊσίδης, Μελιόπουλος (85’ Όργκεν), Γαβριηλίδης, Παπαδόπουλος, Τσίλης, Μυλωνάς Β (75’ Μπακάλης), Κοτζαχρήστος, Τάνης, Περτσιούνης, Μουταφίδης, Μυλωνάς Α.

ΒΕΡΓΙΝΑ: Θεοδωρόπουλος, Ντόβας Κ (71’ Ιωαννίδης), Αηδονίδης, Τσιρέλης, Ουρούσι, Ντέντα, Θεοχαρόπουλος, Μανωλόπουλος, Ντόβας Μ. (79’ Παπαδόπουλος), Πεκιαρίδης (71’ Κατσαβός), Παπαδόπουλος.

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ

Παιχνίδι με αρκετές ανατροπές στον Σταυρό. Με ένα ξέσπασμα στο δεκάλεπτο του β’ μέρους ο Σταυρός πήρε το πάνω χέρι αλλά η Βεργίνα βρήκε τον τρόπο και έφτασε στην ισοφάριση. Δέκα λεπτά πριν το τέλος, οι γηπεδούχοι σημείωσαν και τρίτο γκολ και πήραν τη νίκη.

ΣΥΚΙΑ – ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙ 1-0

Σκόρερ: 69’ Κακαγιάννης Β

Διαιτητής: Γκόγκας

Βοηθοί: Ποζιάδης, Παυλίδης

ΣΥΚΙΑ: Βατσάχας, Μελιόπουλος Σ., Τσαπράνης Β. (46’ Αργυρόπουλος), Στυλίδης, Μοσχόπουλος, Κακαγιάννης Β. (73’ Βήτος), Ακριβόπουλος (73’ Κακαγιάννης Κ), Κουρτέσης, Μπαζάκας (61’ Κοκκαλιάρης), Μελιόπουλος Ι., Τσαπράνης Θ. (61’ Παπαναστασίου)

ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙ: Μεσσαλάς, Γεωργιάδης Δ., Γεωργιάδης Ι. (85’ Νατσικόπουλος), Τσορμελίδης, Κίτσας Α, Γκούγκουρας, Μαρκατόπουλος, Χατζόπουλος, Ταμπάκου (64’ Τορναζάκης), Κίτσας Γ. (85’ Ζαφειράπουλος), Γερόπουλος Ρ (54’ Γερόπουλος Γ).

Παιχνίδι με πολλές μάχες που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στα μισά του β’ μέρους και διατήρησαν το προβάδισμά τους έως το φινάλε.

ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ – ΔΙΑΒΑΤΟΣ 1-3

Σκόρερ: 9’ Βοργιατζίδης 0-1, 16’ Τσέος 1-1, 50’ Ηλιάδης 1-2, 81’ Μανωλόπουλος 1-3

Διαιτητής: Νησελίτης

Βοηθοί: Χαλατζιούκας, Χαραλαμπίδης

ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ: Κατσαπελίδης, Χερίδης Κ (80’ Τσιρέλας), Κρύπας, Τσέος, Καρύδας (35’ Καραμαριάς), Γερασιμίδης (55’ Ματελόπουλος), Στριμπίνος (55’ Πύρκας), Κουβατσίδης, Χερίδης Α, Βύζας, Ράμα.

ΔΙΑΒΑΤΟΣ: Ματελόπουλος, Τσιφλίδης Μ. (46’ Λιλιόπουλος), Τσιφλίδης Ι. (87’ Μουρατίδης), Δαληγγάρος, Χαραλαμπίδης, Χατζηγεωργίου, Τσαγκαλίδης, Βοργιατζίδης (72’ Μπιλαδέρης), Μανωλόπουλος, Τσιολάκης (62’ Παπακωνσταντίνου), Ηλιάδης (87’ Νικολαΐδης).

Το πρώτο μέρος έληξε ισόπαλο. Ο Διαβατός άνοιξε νωρίς το σκορ αλλά ο Άχθος Αρούρης ισοφάρισε γρήγορα. Στο δεύτερο μέρος όμως οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν άλλα δυο γκολ, χωρίς να δεχθούν κανένα και πήραν τη νίκη.

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ – ΑΣΩΜΑΤΑ 4-0

Σκόρερ: 17’ Σολάκογλου, 37’ Χαλβατζής, 67’ Δαδόπουλος, 90’ Τσιλώνης

Διαιτητής: Ρηγόπουλος

Βοηθοί: Γιαγκιτζόγλου, Μουρατίδης

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: Πασβάνης, Δαδόπουλος, Κογκέζος, Κυριακίδης, Τσιλώνης, Ρίσσου (75’ Γιαννακίδης), Αποστολίδης, Χαλβατζής, Δάμτσιος, Δολδούρης (62’ Τσιάτσης), Σολάκογλου (75’ Δήμου).

ΑΣΩΜΑΤΑ: Ανδρεάδης, Παρασκευαΐδης (46’ Πολιτίδης), Ιωσηφίδης (80’ Καμπίσιος), Τσιώμος (72’ Κοντογιάννης), Ρηγόπουλος, Σερασκιέρης (84’ Μιχαλόπουλος), Φουρκιώτης, Γαλάνης (72’ Χειμωνόπουλος), Λίβας, Μπαλτζής, Μιχαλόπουλος.

Η γηπεδούχος Αγία Βαρβάρα σημείωσε δυο γκολ σε κάθε ημίχρονο ενώ στον αντίποδα δεν επέτρεψε στα Ασώματα να φτάσουν στο γκολ και να μπουν ξανά στην διεκδίκηση του ματς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΝΑΟΥΣΑΣ – ΛΕΥΚΑΔΙΑ 3-1

Σκόρερ:  48’ Κωστόπουλος 1-0, 49’ Δρενοβιάδης Ι. 1-1, 60’ Ηλίας 2-1, 73’ Αμανατίδης Β (αυτ.) 3-1

Διαιτητής: Παζαρτζικλής

Βοηθοί: Σαββίδης, Τσιουγγαρής

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σαράντης, Κολτσάκης, Μήτσικας Απ., Μπλιάτκας, Λένος, Σύρκος, Μάινος, Μήτσικας Αλ., Ηλίας, Νικόλοφ (60’ Σάκκος), Κωστόπουλος.

ΛΕΥΚΑΔΙΑ: Αντωνίου, Γαϊτανίδης Α. (55’ Τομπουλίδης), Αμανατίδης Β. (65’ Χίσα), Δρενοβιάδης Θ., Δρενοβιάδης Ι., Μπαξεβάνης, Αμανατίδης Σ., Γαϊτανίδης Β. (55’ Δερματόπουλος), Σκαρλάτος, Κωστογλούδης, Χαρατσίδης (46’ Δημητρούσης).

Μετά από ένα πρώτο μέρος χωρίς τέρματα, ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου αλλά τα Λευκάδια ισοφάρισαν αμέσως. Οι γηπεδούχοι στο υπόλοιπο ματς σημείωσαν άλλα δυο γκολ και πήραν τη νίκη.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΡΑΧΙΑ 1-1

Σκόρερ: 6’ Τσιουγγαρής 1-0, 15’ Παναγιωτίδης 1-1

Διαιτητής: Μελτζανίδης

Βοηθοί: Αργυρίου, Ζαχαριάδης

ΑΚΑΔΗΜΙΑ: Δημητρίου, Λαζαρίδης, Τσίλης, Οργιανέλης (70’ Καραβασίλης), Μάρκου, Σαράφης (46’ Κοτρώνης), Μπάμπαλος, Νανόπουλος, Σταύρου (35’ Κούβαρος), Αλαμπορινός (80’ Γιοβανόπουλος).

ΡΑΧΙΑ: Κωστόπουλος (35’ Τόκας), Παρμάκας, Σιδηρόπουλος, Πατάκης, Φωτιάδης (60’ Κανδυλίδης), Τζιβάρας (80’ Χαλκόπουλος), Μεντανίδης, Καραΐσκος, Συμπεθέρης, Πορφύρης (60’ Βόλτης), Παναγιωτίδης.

Χωρίς νικητή το παιχνίδι της Ακαδημίας με την Ραχιά. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν νωρίς το σκορ αλλά οι φιλοξενούμενοι γρήγορα έφτασαν στο 1-1. Το 1-1 διατηρήθηκε όχι μόνο στο πρώτο μέρος αλλά και στο δεύτερο 45λεπτο.

ΑΕΠ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΑΧΙΛΛΕΑΣ Ν. 0-0

Σκόρερ: -

Διαιτητής: Παπαργυρίου

Βοηθοί: Χρυσάνης, Τσίτσης

ΑΕΠ: Σιουκιούρογλου, Κουκλιανιώτης, Γιάννου, Αϊρατζής (58’ Κακούλης), Παπαδόπουλος, Βαφειάδης, Χολέβας (85’ Καραγιάννης), Μωυσίδης, Μιχαηλίδης, Βόλκος (85’ Δάσιος), Τσιάρας.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ:  Καζεπίδης, Βαρθολομαίος, Χατζηιωαννίδης, Καρούτσος, Κούτης, Τουμαράς, Πάριζας (60’ Κοκοφειάδης), Γκογκόπουλος (60’ Τράιος), Δημητρίου, Μάκης, Γαλανός (69’ Σιταρίδης).

Ισόπαλο χωρίς γκολ το ματς στην Ραχιά. Ο πρωτοπόρος Αχιλλέας δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα και άφησε δυο βαθμούς. Από την άλλη, η ΑΕΠ στάθηκε καλά στο ματς αλλά ούτε αυτή μπόρεσε να σημειώσει τέρμα.