Εορδαϊκός - Μ. Αλέξ. Αγ. Μαρίνας: Φιλικό πρωταθλητών στην Πτολεμαΐδα (φωτο)

Φιλικό παιχνίδι μεταξύ δύο πρωταθλητών, του Εορδαϊκού (ΕΠΣ Κοζάνης) και του Μ. Αλέξανδρου Αγ. Μαρίνας (ΕΠΣ Ημαθίας), έγινε την Τρίτη (2/5) στο γήπεδο της Πτολεμαΐδας «Αιμίλιος Θεοφανίδης».

Οι γηπεδούχοι γιόρτασαν τον τίτλο του πρωταθλητή στην Α' ΕΠΣ Κοζάνης, καθώς μετά την λήξη του αγώνα έγινε η απονομή του κυπέλλου του πρωταθλητή και των μεταλλίων στην ομάδα της Πτολεμαΐδας, ενώ οι άνθρωποι του Εορδαϊκού τίμησαν τον Μέγα Αλέξανδρο για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α' ΕΠΣΗ.

Πριν την απονομή τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Π. Μυροφορίδη που έφυγε από τη ζωή.

Για την ιστορία, το ματς έληξε 3-2 υπέρ των γηπεδούχων. Το σκορ άνοιξε ο Ματούλας στο 22', ενώ το 2-0 έκανε στο 64' ο Μπαλίτσας. Στο 75’ οι Ημαθιώτες μείωσαν σε 2-1 με αυτογκόλ του Τσαγκαλίδη, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα ο Βλάχος έγραψε το 3-1 για τον Εορδαϊκό. Το τελικό 3-2 διαμόρφωσε στο 84' ο Δημητρούσης.