Β’ ΕΠΣΗ: "Κλείδωσαν" την πρωτιά τα Καβάσιλα - Το πανόραμα της 25ης αγωνιστικής

Νικηφόρα αποτελέσματα είχαν την περασμένη Κυριακή οι δυο πρώτες ομάδες του βαθμολογικού πίνακα της Β’ κατηγορίας.

Στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής, τα Καβάσιλα κέρδισαν με 2-8 τον Άχθο Αρούρη και η Επισκοπή επικράτησε με 3-1 της Αγίας Βαρβάρας.

Με τη νίκη της αυτή η ομάδα του Σάκη Παγγούρα «κλείδωσε» την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο (στα δυο ματς που απομένουν, η Επισκοπή έχει ένα ρεπό).

Αντίθετα, το Ζερβοχώρι έχασε με 1-0 στην Βεργίνα και απέκτησε συγκάτοικο στην 3η θέση την Πατρίδα που κέρδισε την Λυκογιάννη με 3-0.

Στα άλλα δυο ματς, η Καψόχωρα κέρδισε με 2-0 τον Ολυμπιακό Νάουσας και η Ράχη με τον Αχιλλέα έμειναν στο 1-1.

ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ – ΚΑΒΑΣΙΛΑ 2-8

Σκόρερ: 23’ & 26’ Κίτσας 0-2, 33’ Γατόπουλος 0-3, 42’ Τσιάμπας 0-4, 52’ & 64’ Κίτσας 0-6, 72’ Τσιλίδης 1-6, 74’ Στριμπίνος 2-6, 81’ & 85’ Κίτσας 2-8

Διαιτητής: Γκόγκας

Βοηθοί: Μητρόπουλος, Ζαχαριάδης

ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ: Μυλωνάς (46’ Τσιλίδης), Κατσαπελίδης, Κουβατσίδης (18’ Τσιρέλας), Σιμόνι, Τσακαλίδης (46’ Παπαστεργίου), Χερίδης (46’ Ράντης), Στριμπίνος, Βύζας, Λουκίδης, Ματελόπουλος (22’ Τσιάρτας), Αντωνίου.

ΚΑΒΑΣΙΛΑ: Πάτρας, Τεντσογλίδης, Μουρατίδης (46’ Ασλάνογλου), Πάτρας Ρ. (53’ Τσορακλίδης), Ντινόπουλος (46’ Καρατάσιος), Πάτρας Κ., Τσιάμπας (46’ Δούμας), Μπρινιάς, Νούζι, Κίτσας, Γατόπουλος (53’ Μάρκου).

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ

Με τρία γκολ στο πρώτο ημίωρο και τέσσερα συνολικά στο πρώτο μέρος, η Καβάσιλα «καθάρισε» νωρίς το παιχνίδι κόντρα στον Άχθο Αρούρη. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν άλλα τέσσερα γκολ στο β’ μέρος ενώ από την πλευρά του ο Άχθος Αρούρης σημείωσε δυο γκολ και μείωσε.

ΒΕΡΓΙΝΑ – ΖΕΡΒΟΧΩΡΙ 1-0

Σκόρερ: 16’ Ρούσι

Διαιτητής: Παπαργυρίου

Βοηθοί: Τσίτσης, Ποζιάδης

ΒΕΡΓΙΝΑ: Μηλώσης, Μητρόπουλος, Δελτσίδης, Μπλούκας, Τσιρέλης, Αηδονίδης, Ντέντα, Ρούσι, Πεκιαρίδης (80’ Δούλαλας), Ντόβας (86’ Μητρόπουλος), Μανωλόπουλος.

ΖΕΡΒΟΧΩΡΙ: Γαϊτανίδης, Λούρης, Τηλκερίδης Π., Κεχαΐδης, Μούσιος, Τηλκερίδης Δ., Μπρίτσκος (46’ Γκουρκούτας), Γαϊτανίδης Α., Φωτιάδης (80’ Μήτρου), Πατσιαβούρας, Συμεωνίδης.

Στο γκολ κρίθηκε το παιχνίδι στην Βεργίνα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και σκόραραν στο τέταρτο. Στο υπόλοιπο ματς διατήρησαν το προβάδισμά τους παρά την προσπάθεια του Ζερβοχωρίου να σκοράρει.

ΠΑΤΡΙΔΑ – ΛΥΚΟΓΙΑΝΝΗ 3-0

Σκόρερ: 51’ Μπουρδάνος, 56’ Καλαϊτζίδης Ν., 73’ Παπαδόπουλος

Διαιτητής: Νησελίτης

Βοηθοί: Κουτζημπασόπουλος, Ευθυμιάδης

ΠΑΤΡΙΔΑ: Λίκα (83’ Κουπίδης), Σαΐπι, Μπουρδάνος, Παπαδόπουλος Α., Παπαδόπουλος Δ. (45’ Ορφανίδης, 83’ Τσιούχας), Τούσα, Μωυσίδης (83’ Βόλκος), Καλαϊτζίδης Ν., Κούβαρος, Καλαϊτζίδης Λ (66’ Γκόγκος). Σιδηρόπουλος.

ΛΥΚΟΓΙΑΝΝΗ: Σακαλής, Ορφανίδης, Μπουκλάς, Μεντεμεντζόγλου, Σακαλής Μ., Μαντζουρίδης, Μπαξεβάνης (59’ Παυλίδης), Σωτηρίου, Κιουτάχιαλης, Μπάλμι (55’ Μαραντίδης), Κοτσαγκόγκος (66’ Κιούχια).

Ανεβάζοντας τον ρυθμό της στο δεύτερο ημίχρονο η Πατρίδα, έκαμψε την αντίσταση της Λυκογιάννης. Η Πατρίδα απέκτησε προβάδισμα δυο τερμάτων στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης και από εκεί και μετά τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα γι αυτήν.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ – ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ 3-1

Σκόρερ: 10’ & 18’ Δήμου Β 2-0, 40’ Καρυπίδης 3-0, 80’ αυτογκολ 3-1

Διαιτητής: Ρηγόπουλος

Βοηθοί: Γιαγκιτζόγλου, Καπετάνος

ΕΠΙΣΚΟΠΗ: Ηλιάδης, Καρυπίδης, Χαλντέντα, Μουζάκι, Χατζηιωαννίδης, Μωυσίδης(78’ Δήμου Χ), Δήμου Ι. (59’ Χαραλαμπίδης), Στυλιανού, Δήμου Β. (78’ Σκεντερίδης), Ορφανίδης (78’ Λιθοξόπουλος), Καρυπίδης.

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: Λίβας, Τσιλώνης, Μοτσιόπουλος, Τσίλης, Τσιουγγαρής (61’ Στήθος), Μαραβελάκης, Κούβαρος (85’ Δίπλας), Δάμτσιος (70’ Χατζηκυριακίδης), Παπαδόπουλος, Κυριακίδης, Ρίσσου.

Στο πρώτο μέρος έβαλε τις βάσεις της νίκης η Επισκοπή. Προηγήθηκε με 2-0 στο εικοσάλεπτο και έκλεισε το ημίχρονο με 3-0. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι συντήρησαν το προβάδισμά τους. Η Αγία Βαρβάρα μείωσε σε 3-1.

ΡΑΧΙΑ – ΑΧΙΛΛΕΑΣ 1-1

Σκόρερ: 12’ Μπράτσης 0-1, 33’ Σιδηρόπουλος 1-1

Διαιτητής: Παζαρτσικλής

Βοηθοί: Αργυρίου, Χρυσόπουλος

ΡΑΧΙΑ: Συμπεθέρης Δ., Συμπεθέρης Ε. (46’ Φωτιάδης), Μεντανίδης (70’ Πετράκης), Πατάκης (80’ Παπαδόπουλος), Μιχαλόπουλος, Παρμάκας, Βόλτης (77’ Γκίτσιος), Κανδυλίδης, Γκανιός, Παναγιωτίδης, Σιδηρόπουλος.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ: Καζεπίδης, Βαρθολομαίος, Γαλανός, Μάκης, Αλατσίδης, Καρούτσος, Κούτης, Παπαδής, Τράιος (85’ Κοκοφειάδης), Μπράτσης, Πετρακίδης (46’ Φέσσιος).

Ισόπαλο έληξε το ματς στην Ραχιά. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ νωρίς αλλά στο ημίωρο η Ραχιά έφτασε στην ισοφάριση. Στο δεύτερο μέρος το 1-1 διατηρήθηκε και οι δυο ομάδες πήραν από έναν βαθμό.