Β' ΕΠΣΗ: Αμετάβλητη η κορυφή - Το πανόραμα της 20ης αγωνιστικής

Αμετάβλητη έμεινε η κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣ Ημαθίας, μετά τα παιχνίδια της 20ης αγωνιστικής.

Τα Καβάσιλα κέρδισαν στη Νάουσα τον Αχιλλέα με 0-2, η Επισκοπή επικράτησε με 1-5 στην Λυκογιάννη και το Ζερβοχώρι έκαμψε την αντίσταση της Ραχιάς με 2-4.

Στα άλλα ματς, η Πατρίδα κέρδισε με 6-1 τον Ολυμπιακό Νάουσας, ο Άχθος Αρούρης λύγισε την ΑΕΠ Βέροιας με 2-1, ενώ τέλος ισόπαλο 1-1 έληξε το ματς ανάμεσα στην Βεργίνα και την Αγία Βαρβάρα.

Βοηθοί: Γκόγκας, Πιπερίδης

ΑΧΙΛΛΕΑΣ: Καζεπίδης, Παπαδής, Τράιος, Αλατσίδης, Κούτης, Εξαρχόπουλος, Τσαγκεράς, Πετρακίδης, Μάκης, Μάτκος, Γκογκόπουλος.

ΚΑΒΑΣΙΛΑ: Αποστολίδης, Τεντσογλίδης, Πάτρας Ρ.,  Μουρατίδης, Τσορακλίδης (83’ Δούμας), Τσιάμπας (83’ Πάτρας Γ), Καρατάσιος, Μούζι (46’ Μπρίνιας), Ντινόπουλος (46’ Ασλάνογλου), Κίτσας, Γατόπουλος (75’ Μάρκου).

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ

Σημειώνοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Καβάσιλα κέρδισε στη Νάουσα τον Αχιλλέα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο εικοσάλεπτο, διατήρησαν το προβάδισμά τους και έχοντας βοήθειες από τον πάγκο σημείωσαν και δεύτερο τέρμα στην επανάληψη.

ΛΥΚΟΓΙΑΝΝΗ – ΕΠΙΣΚΟΠΗ 1-5

Σκόρερ: 2’ Χαλντέντα 0-1, 23’ Ορφανίδης Α. 0-2, 43’ Στυλιανού 0-3, 65’ Καρυπίδης Σ. 0-4, 70’ Στυλιανού 0-5, 75’ Σακαλής Μ 1-5

Διαιτητής: Μελτζανίδης

Βοηθοί: Ασβεστάρας, Καπετάνιος

ΛΥΚΟΓΙΑΝΝΗ: Κουτσούκης, Σακαλής, Μεντεμεντζόγλου, Μπάλμι, Σωτηρίου, Ορφανίδης, Σακαλής Μ., Μπαξεβάνης, Κοτσαγκόγκος, Παυλίδης, Αναστάσης (75’ Πεντέλι).

ΕΠΙΣΚΟΠΗ: Ηλιάδης, Χατζηιωαννίδης (82’ Λιθοξόπουλος), Μουζάκι, Μωυσίδης (63’ Καρυπίδης Σ), Ιωαννίδης Θ. (63’ Γκότσης), Δήμου Ι. (75’ Σκεντερίδης),  Χαλντέντα, Στυλιανού, Δήμου Β. (75’ Χαραλαμπίδης), Ορφανίδης, Καρυπίδης Α.

Ο Επισκοπή έλεγξε το ματς από την αρχή. Προηγήθηκε με την έναρξη του ματς, διπλασίασε τα τέρματα της στο εικοσάλεπτο και πριν το ημίχρονο σημείωσε και τρίτο τέρμα. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν άλλα δυο γκολ και ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 0-5. Η Λυκογιάννη, μείωσε σε 1-5.

ΠΑΤΡΙΔΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Ν.  6-1

Σκόρερ:  4′ Τσουλχάι 1-0, 14′ Κατσαράκης αυτογκόλ 2-0, 18′ Κούβαρος 3-0, 41′ Σύρκος 3-1, 52′ Καλαϊτζίδης Ν. 4-1, 54′ Κούβαρος 5-1, 87′ Παπαδόπουλος  6-1

Διαιτητής: Παπαργυρίου

Βοηθοί: Τσίτσης, Κουτσημπασόπουλος

ΠΑΤΡΙΔΑ : Λίκα (80′ Κουπίδης), Σαΐπι, Κούβαρος (59′ Καλαϊτζίδης Δ.), Καλαϊτζίδης Λ., Μπουρδάνος, Παπαδόπουλος Α., Παπαδόπουλος Κ., Τούσα (80′ Σιδηρόπουλος), Τσουλχάι (80′ Γκόγκος), Καλαϊτζίδης Ν., Μωυσίδης (59′ Σπανός)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Ν:  Σάκκος, Κατσαράκης, Κολτσάκης, Μήτσικας Αν., Μπλιάτκας Α., Σερδαρίδης Γ., Κωνσταντινίδης, Σύρκος, Σεπιτάνος Κ., Νικολάου (46′ Λίγγος), Μήτσικας Αλ. (46′ Στογιάννος)

Άνετη ήταν η επικράτηση της Πατρίδας επί του Ολυμπιακού. Στο πρώτο εικοσάλεπτο οι γηπεδούχοι σημείωσαν τρία γκολ και δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο να επιστρέψει στο ματς. Ο Ολυμπιακός μείωσε πριν το ημίχρονο σε 3-1 αλλά στο δεύτερο μέρος δέχθηκε άλλα τρία τέρματα. Στο 75’ αποβλήθηκε ο  Κατσαράκης.

ΡΑΧΙΑ – ΖΕΡΒΟΧΩΡΙ 2-4

Σκόρερ: 1’ Γκουργκούτας 0-1, 4’ Πατσιαβούρας 0-2, 10’ Γκουργκούτας 0-3, 30’ Κανδυλίδης 1-3, 58’ Λούρης  1-4, 70’ Παναγιωτίδης 1-4

Διαιτητής: Παζαρτζικλής

Βοηθοί: Σαββίδης, Ραφαηλίδης

ΡΑΧΙΑ: Παπαδόπουλος, Τόκας, Κανδυλίδης (80’ Λιλιόπουλος), Μεντανίδης, Πατάκης, Γκίτσιος, Σιδηρόπουλος, Παρμάκας, Λαπαρούρας (85’ Βύζας), Παναγιωτίδης, Μιχαλόπουλος.

ΖΕΡΒΟΧΩΡΙ: Γαϊτανίδης, Πατσιαβούρας, Λούρης, Γκουργκούτας, Γαϊτανίδης Α., Τηλκερίδης Π. (87’ Δάγγας), Παντζαρτζίδης (70’ Μήτρου Σ), Τηλκερίδης Α., Μήτρου, Χαραλαμπίδης, Μούτσιος (63’ Μπρίτσκος).

Με δυναμικό ξεκίνημα το Ζερβοχώρι κέρδισε εκτός έδρας την Ραχιά. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν πολύ γρήγορα τρία γκολ και δεν άφησαν τον αντίπαλο να ανακάμψει.

ΒΕΡΓΙΝΑ – ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ 1-1

Σκόρερ: 57′ Δάμτσιος  0-1, 89′ Μανωλοπουλος 1-1

Διαιτητής: Γκαλαΐτσης

Βοηθοί: Χαραλαμπίδη, Χρυσόπουλο

ΒΕΡΓΙΝΑ:  Μυλώσης, Ντέντα, Μητρόπουλος Δ. (46′ Ντόβας Μ.), Ντόβας Κ., Τσιρέλης, Αηδονίδης, Δούλαλας (58′ Πεκιαρίδης), Ρούτσι (64′ Λαζόπουλος), Δελτσίδης, Μανωλόπουλος, Λιλιόπουλος (84′ Μητρόπουλος)

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: Πασβάνης, Τσιλώνης Π., Μοτσιόπουλος (84′ Κυριακίδης), Τσίλης, Δάμτσιος (90′ Στήθος), Τσιουγγαρής, Χαλβατζής, Παπαδόπουλος, Μαραβελάκης (87′ Δίπλας), Ρίσσου, Κούβαρος.

Ισόπαλο το παιχνίδι στην Βεργίνα. Μετά από ένα πρώτο μέρος χωρίς γκολ, η Αγία Βαρβάρα προηγήθηκε στην επανάληψη και διατήρησε το προβάδισμά της σχεδόν μέχρι το φινάλε. Λίγο πριν το τέλος όμως, η Βεργίνα βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ – ΑΕΠ ΒΕΡΟΙΑΣ 2-1

Σκόρερ: 20’ Βύζας 1-0, 27’ Σιμόνι 2-0, 58’ Σγούρος (πεν) 2-1

Διαιτητής: Νησελίτης

Βοηθοί: Χαλατζιούκας, Αργυρίου

ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ: Μυλωνάς, Κατσαπελίδης (46’ Αμαραντίδης), Κουβατσίδης, Ηλιάδης, Πελεκίδης, Στριμπίνος, Σιμόνι, Βύζας, Ματελόπουλος (84’ Αντωνίου), Τσιρέλας (63’ Λουκίδης), Τσακαλίδης.

ΑΕΠ: Προδρόμου, Μωυσίδης, Κολίτσης, Κουκλανιώτης, Πουλιόπουλος, Χολέβας (46’ Πετρομελίδης), Κολμπουτσάι, Σγούρος, Κουτσαντάς, Γιάγκογλου (86’ Βαφειάδης), Βόλκος.

Οι γηπεδούχοι μετά το εικοσάλεπτο πήραν προβάδισμα δυο τερμάτων και έκλεισαν το ημίχρονο με 2-0. Η ΑΕΠ αντέδρασε στο β’ μέρος και μείωσε σε 2-1 αλλά δεν κατόρθωσε να σημειώσει άλλο τέρμα και να πάρει βαθμό στο ματς.