Β' ΕΠΣΗ: Το πανόραμα της 15ης αγωνιστικής

Πέντε βαθμούς ξέφυγε από την δεύτερη θέση η πρωτοπόρος της Β’ κατηγορίας Καβάσιλα. Στο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής κέρδισε με 1-0 το Ζερβοχώρι και το άφησε πίσω πέντε βαθμούς.

Πιο κοντά στην δεύτερη θέση βρέθηκε ο Ολυμπιακός Νάουσας που επικράτησε στην Λυκογιάννη με 0-1.

Στα άλλα ματς της ημέρας, η Επισκοπή κέρδισε με 5-0 την Βεργίνα, ο Αχιλλέας Νάουσας έκαμψε την αντίσταση της ΑΕΠ με 4-2, η Αγία Βαρβάρα νίκησε εκτός έδρας στην Ραχιά με 2-4 και τέλος ο Άχθος Αρούρης κέρδισε με 4-3 την Καψόχωρα.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΑΟΥΣΑΣ - ΑΕΠ 4-2

Σκόρερ: 18′-47′-59′ Παρηγορίδης, 3-0, 62′ Σγούρος 3-1, 82′ Παπαδόπουλος 3-2, 90′ Παπαδής 3-3

Διαιτητής: Μαυρίδης

Βοηθοί: Σαμαράς, Χριστοδούλου Κ.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ : Καζεπίδης, Μάκης, Παπαδής, Παρηγορίδης, Γαλανός (60′ Ρώσσιος), Τράιος, Αλατσίδης, Πετρακίδης, Κούτης (60′ Βαρθολομαίος), Τσίλης, Γκογκόπουλος (60′ Κοκκοφειάδης)

ΑΕΠ: Σιουκιούρογλου, Χολέβας, Κολίτσης, Βαφειάδης (80′ Καραγιάννης), Κολμπουτσάι, Πουλιόπουλος, Παπουλίδης, Γιάγκογλου, Βόλκος (46′ Σγούρος), Κουτσαντάς, Παπαδόπουλος (90′ Κοσμίδης).

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο πρώτο μέρος και στο πρώτο τέταρτο του β’ μέρους σημείωσαν άλλα δυο γκολ και ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Παρότι φάνηκε ότι «καθάρισαν» το ματς, η ΑΕΠ μείωσε και ενώ έπαιζε με δέκα παίκτες (αποβολή Κολίτση στο 75’), πλησίασε στο γκολ στο 82’ και έκανε το ματς ντέρμπι. Στην εκπνοή του ματς όμως, ο Αχιλλέας σημείωσε και τέταρτο γκολ και «κλείδωσε» τη νίκη.

ΡΑΧΗ – ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ 2-4

Σκόρερ: 4’ Παπαδόπουλος 0-1, 21’ Δάμτσιος 0-2, 44’ Παναγιωτίδης 1-2, 53’ Παναγιωτίδης 2-2, 72’ Δάμτσιος 2-3, 77’ Μαραβελάλης 2-4

Διαιτητής: Γιαγκιτζόγλου

Βοηθοί: Καλλινιώτης, Ζουρνατζίδης

ΡΑΧΗ: Παπαδόπουλος, Τόκας (77’ Γκίτσιος), Βόλτης, Κανδυλίδης, Μεντανίδης, Σιδηρόπουλος, Παναγιωτίδης, Μιχαλόπουλος, Ριστέμογλου (77’ Λαπατούρας), Παρμάκας, Συμπεθέρης.

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: Λίβας, Τσιλώνης, Μοτσιόπουλος (82’ Σαμαράς), Παπαδόπουλος (71’ Χαλβατζής), Μαραβελάκης, Κυριακίδης, Τσίπης, Δάμτσιος, Ρίσσου, Τσιουγγαρής, Κούβαρος (71’ Δίπλας).

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ:

Στο πρώτο εικοσάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα δυο τερμάτων όμως η Ράχη αντέδρασε και στο ξεκίνημα το β’ μέρους έφτασε στην ισοφάριση. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο η Αγία Βαρβάρα πέτυχε άλλα δυο γκολ και πήρε τη νίκη.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ - ΒΕΡΓΙΝΑ  5-0

Σκόρερ: 11′-16′-48′ Δήμου Β., 59′-89′ Στυλιανού

Διαιτητής: Παζαρτζικλής

Βοηθοί: Ασβεστάρας, Πιπερίδης

ΕΠΙΣΚΟΠΗ: Ηλιάδης (85′ Αντωνίου), Καρυπίδης Σ. (85′ Λιθοξόπουλος), Μωυσίδης, Χαλντέντα, Ιωαννίδης Θ., Δήμου Ι. (85′ Σκεντερίδης), Χαραλαμπίδης (52′ Χατζηιωαννίδης), Ορφανίδης, Στυλιανού, Δήμου Β (70′ Γκότσης), Καρυπίδης Α.

ΒΕΡΓΙΝΑ:  Ιωαννίδης Ε., Τσιρέλης, Αηδονίδης, Ντόβας Κ., Καραγαβριηλίδης (79′ Ιωαννίδης Κ.), Δελτσίδης, Ρούτσι (32′ Ντέντα), Δούλαλας (46′  Μητρόπουλος Δ.), Ντόβας Μ., Μανωλόπουλος (79′ Μητρόπουλος Α.), Λιλιόπουλος (46′ Πεκιαρίδης)

Από πολύ νωρίς η Επισκοπή πήρε προβάδισμα με δυο γκολ και το συντήρησε σε όλο το πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Επισκοπή σημείωσε γρήγορα άλλα δυο γκολ ενώ λίγο πριν το φινάλε πέτυχε και πέμπτο γκολ.

ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ – ΚΑΨΟΧΩΡΑ

Σκόρερ: 12’ Ζωγράφος 0-1, 17’ Καλαμιώτης 0-2, 21’ Τσιρέλας 1-2, 24’ Πύρκας 2-2, 40’ Ματελόπουλος 3-2, 88’ Τόζογλου 3-3, 90+ Τσακαλίδης

Διαιτητής: Γκόγκας

Βοηθοί: Τσίτης, Κουτζημπασόπουλος

ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ: Μυλωνάς, Κουβατσίδης, Τσιρέλας (89’ Ράντης), Τσέος, Πελεκίδης (89’ Χερίδης), Παπαστεργίου (55’ Τσακαλίδης), Βύζας, Στριμπίνος, Σιμόνι, Ματελόπουλος, Πύρκας (46’ Αντωνίου).

ΚΑΨΟΧΩΡΑ: Γκατζούφας, Ζωγράφος, Μάρκος, Στεργιούδης (65’ Παπαδόπουλος), Όμπιντικ, Τζέπης, Τόζογλου, Τζέπης Χ. (75’ Τζέπης Ν), Καλαμιώτης (82’ Δρακούλης), Βασιλείου (46’ Τοπαλίδης), Μουρατίδης.

Παιχνίδι με πολλά γκολ και ανατροπές. Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο τέταρτο πήραν προβάδισμα δυο τερμάτων αλλά πριν το ημίωρο ο Άχθος Αρούρης ισοφάρισε και λίγο πριν το ημίχρονο πήρε και προβάδισμα. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση δυο λεπτά πριν το φινάλε αλλά στις καθυστερήσεις ο Άχθος Αρούρης σημείωσε το γκολ της νίκης.

ΚΑΒΑΣΙΛΑ – ΖΕΡΒΟΧΩΡΙ 1-0

Σκόρερ: 12’ Νούζι

Διαιτητής: Παπαργυρίου

Βοηθοί: Βαλκάνος Α., Χαλατζιούκας

ΚΑΒΑΣΙΛΑ: Αποστολίδης, Τεντσογλίδης, Πάτρας Ρ., Τσορακλίδης, Μουρατίδης, Ασλάνογλου, Καρατάσιος, Νούζι (61’ Πάτρας Κ), Κίτσας, Γατόπουλος (79’ Μπρίνιας), Ντινόπουλος (87’ Πάτρας Γ).

ΖΕΡΒΟΧΩΡΙ: Γαϊτανίδης, Μούτσιος (56’ Μήτρου Π), Πατσιαβούρας, Τηλκερίδης Π., Σκαρλάτος, Χαραλαμπίδης, Γκουρκούτας, Τηλκερίδης Δ. (46’ Συμεωνίδης), Λούρης (86’ Μήτρου Ι), Πρόιος, Κεχαΐδης.

Στο γκολ κρίθηκε το ντέρμπι κορυφής της κατηγορίας. Η Καβάσιλα άνοιξε νωρίς το σκορ και διατήρησε σε όλο το ματς το προβάδισμά της. Από την άλλη, το Ζερβοχώρι, έψαξε τρόπους να φτάσει στην ισοφάριση αλλά δεν κατάφερε να πετύχει γκολ.

ΛΥΚΟΓΙΑΝΝΗ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Ν  0-1

Σκόρερ: 56′ Σεπιτάνος Μ.

Διαιτητής: Νησελίτης, Γκόγκος, Μητρόπουλος

ΛΥΚΟΓΙΑΝΝΗ:  Κουτσούκης, Θεοδώρου, Σωτηρίου, Μεντεμετζόγλου, Σακαλής Α. (84′ Παυλίδης), Ορφανίδης, Κιουτάχιαλης Β., Μπαξεβάνης, Σακαλής Μ., Κοτσαγκόγλος, Μαντζουρίδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Ν.:  Σάκκος, Κολτσάκης, Μήτσικας Αν., Μπλιάτκας Α., Μήτσικας Αλ., Σερδαρίδης Γ., Κωνσταντινίδης, Σύρκος (84′ Ζάχος), Μάινος, Στογιάννος (46′ Νικολάου), Σεπιτάνος Μ.

Ένα γκολ έκρινε την αναμέτρηση στην Λυκογιάννη. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν τέρμα στο πρώτο δεκάλεπτο του β’ μέρους και κράτησαν μέχρι το τέλος το προβάδισμά τους.