Το πανόραμα της 12ης αγωνιστικής στη Β’ κατηγορία της ΕΠΣ Ημαθίας

Αμετάβλητη παρέμεινε η κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στην Β’ κατηγορία, μετά την ολοκλήρωση τη 12ης αγωνιστικής.

Όλες οι ομάδες της κορυφής συνέχισαν με νίκες και πήραν τους τρεις βαθμούς. Το Ζερβοχώρι κέρδισε στο γήπεδό του την Βεργίνα με 3-1 και η Καβάσιλα έκαμψε την αντίσταση του Άχθου Αρούρη με 2-0.

Η Πατρίδα πέρασε νικηφόρα από την Λυκογιάννη με 0-1, η Επισκοπή κέρδισε στην Αγία Βαρβάρα με 1-2 και ο Ολυμπιακός Νάουσας επικράτησε της Καψόχωρας με 4-1. Τέλος, στη Νάουσα ο Αχιλλέας κ

Βοηθοί: Βαλκάνος Ν., Βαλκάνος Α.

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: Λίβας, Δάμτσιος, Τσιουγγαρής, Τσιλώνης Π., Μοτσιόπουλος, Χαλβατζής, Παπαδόπουλος, Μαραβελάκης (85′ Τσακαλίδης), Κυριακίδης, Τσιλώνης Ε. (46′ Δίπλας), Τσίλης (57′ Δίπλας)

ΕΠΙΣΚΟΠΗ: Ηλιάδης, Καρυπίδης Σ., Χατζηιωαννίδης, Μωυσίδης, Ιωαννίδης Θ. (88′ Σκεντερίδης), Δήμου Β., Στυλιανού, Χαλντέντα (75′ Χαραλαμπίδης), Δήμου Ι., Ορφανίδης (90′ Λιθοξόπουλος), Καρυπίδης Α.

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο ημίωρο της αναμέτρησης αλλά δεν κατάφεραν να το κρατήσουν έως την ανάπαυλα. Λίγο πριν το ημίχρονο, η Επισκοπή ισοφάρισε και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1. Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι κρίθηκε με ένα γκολ που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι στην εκπνοή.

ΚΑΒΑΣΙΛΑ – ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ 2-0

Σκόρερ: 54’ Κίτσας Θ., 67’ Γατόπουλος

Διαιτητής: Γιαγκιτζόγλου

Βοηθοί: Μουρατίδης, Τσίτσης

ΚΑΒΑΣΙΛΑ: Πάτρας, Καρατάσιος, Τσορακλίδης, Πάτρας Ρ.(68’ Ασλάνογλου), Μπρίνιας, Δούμας (68’ Χασάν), Ντινόπουλος, Νούζι (28’ Πάτρας), Ισλάμι (84’ Κίτσας), Κίτσας Θ, Γατόπουλος.

ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ: Μυλωνάς, Χερίδης Κ. (69’ Παπαργυρίου), Τσιρέλας (69’ Χερίδης Χ), Κουβατσίδης, Στριμπίνος, Καραγιάννης (73’ Ηλιάδης), Αντωνίου (73’ Αμαραντίδης), Σιμόνι, Πελεκίδης, Ματελόπουλος, Πύρκας (46’ Στριμπίνος Α).

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ:

Στο δεύτερο ημίχρονο κρίθηκε το παιχνίδι της Καβάσιλας με τον Άχθο Αρούρη. Οι γηπεδούχοι βρήκαν δυο φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα, κράτησαν τον αντίπαλο χωρίς γκολ και πήραν τη νίκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΝΑΟΥΣΑΣ - ΚΑΨΟΧΩΡΑ  4-1

Σκόρερ: 7′ Μήτσικας Αλ. 1-0, 63′ Κωνσταντινίδης Β. 2-0, 65′ Τζέπης Χ. 2-1, 72’ Μήτσικας Αλ. 3-1, 81′ Βαρβέρης 4-1

Διαιτητής: Μπέκας,

Βοηθοί: Μητρόπουλος, Γκόγκος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Μήτσικας Π., Μήτσικας Αν., Κατσαράκης, Μπλιάτκας Α., Χαρατσίδης, Μήτσικας Αλ., Σερδαρίδης Γ., Κωνσταντινίδης Β. (80′ Βαρβέρης), Σύρκος, Μάινος, Σάκκος (50′ Σεπιτάνος Μ.)

ΚΑΨΟΧΩΡΑ: Γκατζούφας, Ζωγράφος, Μάρκος, Τζέπης Χ. Τόζογλου, Κουλουμπριτσίδης (78′ Τζέπης Ν.), Όμπιντικ, Τζέπης, (75′ Δρακούλης), Κίτσας, Α., Παπαδόπουλος (50′ Μαρτσέλος), Στεργιούδης

Παιχνίδι με πολλά γκολ στη Νάουσα. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε νωρίς και κράτησε μέχρι την ανάπαυλα το προβάδισμά του. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους αλλά η Καψόχωρα μείωσε και επέστρεψε στην διεκδίκηση του ματς. Τελικά, οι γηπεδούχοι σημείωσαν άλλα δυο γκολ και πήραν τη νίκη.

ΖΕΡΒΟΧΩΡΙ – ΒΕΡΓΙΝΑ 3-1

Σκόρερ: 3’ Τηλκερίδης Π 1-0, 70’ Λούρης 2-0, 73’ Καραγαβριηλίδης 2-1, 86’ Συμεωνίδης 3-1

Διαιτητής: Γκόγκας

Βοηθοί: Ασβεστάρας, Ραφαηλίδης

ΖΕΡΒΟΧΩΡΙ: Γαϊτανίδης, Μούτσιος, Παντζαρτζίδης (35’ Γαϊτανίδης Α), Κεχαΐδης (60’ Γαϊτανίδης Ι), Τηλκερίδης Π., Σκαρλάτος, Χαραλαμπίδης, Γκουργκούτας (60’ Συμεωνίδης), Μήτρου, Τηλκερίδης Δ., Λούρης.

ΒΕΡΓΙΝΑ: Μηλώσης, Ντόβας Κ (83’ Κατσαβός), Αηδονίδης, Τσιρέλας (83’ Ιωαννίδης), Δούλαλας (70’ Καραγαβριηλίδης), Λιλιόπουλος (46’ Ντέντα), Δελτσίδης, Ρούσι, Ντόβας Μ, Μανωλόπουλος, Μπλούκας (83’ Εμμανουηλίδης).

Με γκολ από τα…αποδυτήρια, το Ζερβοχώρι πήρε και διατήρησε το προβάδισμα στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη διπλασίασε τα τέρματά του αλλά η Βεργίνα μείωσε και έκανε το ματς ντέρμπι. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι σημείωσαν τρίτο γκολ και πήραν τη νίκη.

ΛΥΚΟΓΙΑΝΝΗ – ΠΑΤΡΙΔΑ 0-1

Σκόρερ: 60’ Παπαδόπουλος

Διαιτητής: Νησελίτης

Βοηθοί: Αργυρίου, Πιπερίδης

ΛΥΚΟΓΙΑΝΝΗ: Σακαλής, Θεοδώρου, Γιούπης, Μπάλμι. Παυλίδης, Κιουτάχιαλης, Ορφανίδης, Μεντεμετζόγλου (50’ Σακαλής Μ), Μαραντίδης, Κουλούσης, Σωτηρίου.

ΠΑΤΡΙΔΑ: Λέκα, Κώτελης (80’ Τόκας), Καλαϊτζίδης Δ., Χάκα (72’ Ορφανίδης), Παπαδόπουλος, Κρεμλίδης (65’ Λέτα), Σαΐπι, Κούβαρος, Τσουλχάι, Καλαϊτζίδης Ν., Τούσα.

Όμορφο και ανοιχτό παιχνίδι στην Λυκογιάννη. Το ματς κρίθηκε στο γκολ και αυτή που το πέτυχε ήταν η Πατρίδα στο δεύτερο ημίχρονο. Στο τέλος, σε ανακοίνωσή της η Λυκογιάννη συγχαίρει τους διαιτητές για την διαιτησία τους και ευχήθηκε στην Πατρίδα καλή πορεία.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ - ΡΑΧΙΑ  2-0

Σκόρερ: 56′ & 69′ Παρηγορίδης

Διαιτητής: Μαυρίδη

Βοηθοί: Σαμαράς, Ζαχαριάδης

ΑΧΙΛΛΕΑΣ : Μιχαηλίδης, Μάκης, Παπαδής (52′ Κοκκοφειάδης), Παρηγορίδης, Γαλανός, Τράιος, Αλατσίδης, Βαρθολομαίος, Καντερίσκας (86′ Πετρακίδης), Καρούτσος, Γκογκόπουλος (71′ Κούτης)

ΡΑΧΙΑ: Παπαδόπουλος Σ., Μεντανίδης, Πατάκης, Παρμάκας Β., Τόκας, Φωτιάδης, Βόλτης (81′ Βύζας), Βελιάδης (75′ Λιλιόπουλος), Σιδηρόπουλος, Βλάχος (86′ Καριωτούδης), Συμπεθέρης.

Στο δεύτερο μέρος κρίθηκε το ματς. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν δυο γκολ και πήραν τη νίκη.