Αποκλεισμός για τους Παίδες της ΕΠΣΗ - Έχασαν στα πέναλτι από την Ξάνθη

Στη Φάση των Δεκαέξι του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων σταμάτησε η πορεία και της Μικτής Ομάδας Κ-15, μετά τον αποκλεισμό της αντίστοιχης ομάδας Κ-17 στην ίδια φάση, ο οποίος προηγήθηκε την εβδομάδα που μας πέρασε. Στο Δημοτικό Γήπεδο Μακροχωρίου το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Ένωσης μας δεν τα κατάφερε απέναντι στο αντίστοιχο της Ε.Π.Σ. Ξάνθης, γνωρίζοντας οδυνηρό αποκλεισμό στη διαδικασία των πέναλτι με τελικό σκορ 5-4.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με τους παίκτες της Ένωσης μας να είναι καλύτεροι στο πρώτο και να προηγούνται με τον Χεράκη, και τους φιλοξενούμενους να ισορροπούν στην επανάληψη και να ισοφαρίζουν με τον Μουχτάρη. Το τελικό σφύριγμα του κ. Τικόζογλου από τη Θεσσαλονίκη βρήκε τους δύο μονομάχους ισόπαλους και τον τελικό νικητή κλήθηκε να αναδείξει η «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι. Εκεί οι Ξανθιώτες ήταν πιο ψύχραιμοι. Ο Διαμαντόπουλος απέκρουσε πρώτος χτύπημα των αντιπάλων του, όμως, ο Χατζηνικολαΐδης απάντησε με δύο αποκρούσεις. Και κάπως έτσι άδοξα ολοκληρώθηκε η φετινή πορεία της Μικτής Ομάδας Κ-15 της Ένωσης μας.

Αναλυτικά η εικόνα της αναμέτρησης είχε ως εξής:

Ε.Π.Σ. Ημαθίας-Ε.Π.Σ. Ξάνθης 1-1, 4-5 στα πέναλτι
Σκόρερ:28΄ Χεράκης-49΄ Μουχτάρης
Διαιτητής:Τικόζογλου (Ε.Π.Σ. Μακεδονίας)
Βοηθοί Διαιτητή:Γιατζίδης (Ε.Π.Σ. Μακεδονίας)-Λαζαρίδης (Ε.Π.Σ. Μακεδονίας)
Οι συνθέσεις
Ε.Π.Σ. Ημαθίας (Γκέτσος Ζήσης): Διαμαντόπουλος, Γιάννινας, Παπαγεωργίου, Γιαγτζίδης, Μουχτάρης, Χεράκης, Δάρλας, Τσιάμπας, Καψάλης, Μάρκου, Νατσιούλας.
Στην αποστολή συμμετείχαν ακόμη οι Στεργιόπουλος, Καρατενίζης, Ζήμνας, Πιλιτσίδης, Καραταράκης, Βασιλείου, Δολδούρης, Σύρκος και Καραβασόπουλος.
Ε.Π.Σ. Ξάνθης (Κουτρουλός Απόστολος):Χατζηνικολαΐδης, Χουσεΐνκο, Παπαδόπουλος, Μοσχίδης, Κασσίδης, Κιοσέ, Ντεμπρόβα, Μπογιατζίδης, Κοτζακελίνης (41΄ Κιναλή), Ασλανίδης, Μουχτάρης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της επόμενης φάσης έχουν ως εξής:

Κ-15

Τα αποτελέσματα
Ε.Π.Σ. Ημαθίας-Ε.Π.Σ. Ξάνθης 1-1, 4-5 πεν.
Ε.Π.Σ. Ηρακλείου-Ε.Π.Σ. Λέσβου 2-0

Κ-17

Τα αποτελέσματα
Ε.Π.Σ. Ηρακλείου-Ε.Π.Σ. Δωδεκανήσου 1-0

Το πρόγραμμα των Προημιτελικών

Κ-15
Ε.Π.Σ. Κοζάνης-Ε.Π.Σ. Ξάνθης
Ε.Π.Σ. Θεσσαλίας-Ε.Π.Σ. Εύβοιας
Ε.Π.Σ. Αχαΐας-Ε.Π.Σ. Πειραιά
Ε.Π.Σ. Χανίων-Ε.Π.Σ. Ηρακλείου

Κ-17
Ε.Π.Σ. Κοζάνης-Ε.Π.Σ. Μακεδονίας
Ε.Π.Σ. Θεσσαλίας-Ε.Π.Σ. Εύβοιας
Ε.Π.Σ. Κορινθίας-Ε.Π.Σ. Αθηνών
Ε.Π.Σ. Κυκλάδων-Ε.Π.Σ. Ηρακλείου

Αναλυτικά η φετινή εικόνα της Μικτής Ομάδας Κ-15 της Ε.Π.Σ. Ημαθίας είχε ως εξής:

Φάση των Ομίλων
Πιερία-Ημαθία 0-2
Ημαθία-Καστοριά 4-2
Ημαθία-Πέλλα 2-0
Κοζάνη-Ημαθία 3-1
Ημαθία-Φλώρινα 6-2
Κιλκίς-Ημαθία 1-4
Γρεβενά-Ημαθία 0-13
Βαθμολογία: 1. Ημαθία 18, 2. Κοζάνη 18, 3. Πιερία 15, 4. Πέλλα 10, 5. Κιλκίς 9, 6. Καστοριά 7, 7. Φλώρινα 5, 8. Γρεβενά 0.

Φάση των Δεκαέξι
Ημαθία-Ξάνθη 1-1, 4-5 στα πέναλτι

Συνολικός Απολογισμός
6 Νίκες-1 Ισοπαλία-1 Ήττα
Τέρματα: 33-9

Το έμψυχο δυναμικό της Μικτής Ομάδας Κ-15

Ονοματεπώνυμο         Θέση   Έτος Γέννησης            ΟμάδαΑγώνες            Γκολ    Λεπτά

Αβετίδης Πέτρος         Μ         2007    ΝΠΣ Βέροια   4          1          320

Βασιλακάκης Κωνσταντίνος   Ε          2007    ΝΠΣ Βέροια   2          1          114

Βασιλείου Χρήστος    Μ         2007    ΦΑΣ Νάουσα  2          1          45

Βήτος Θεόδωρος        Μ         2007    ΝΠΣ Βέροια   2          2          155

Γιαγτζίδης Θεμιστοκλής         Α         2007    ΝΠΣ Βέροια   4          0          286

Γιάννινας Θωμάς         Α         2007    Ένωση Αποστόλου Παύλου   2          0          160

Δάρλας Στέφανος        Μ         2007    ΝΠΣ Βέροια   3          1          240

Διαμαντόπουλος Χρήστος      Τ          2007    ΝΠΣ Βεροια   7          0          560

Δολδούρης Ραφαήλ     Α         2007    Ακαδημία Βέροιας      2          0          28

Ζήμνας Γεώργιος        Α         2007    ΦΑΣ Νάουσα  4          0          289

Καραβαδές Θεόδωρος            Μ         2008    Φίλιππος Μελίκης       1          0          28

Καραβασόπουλος Ηλίας         Ε          2007    Ένωση Αποστόλου Παύλου   1          2          28

Καραταράκης Γεώργιος          Μ         2008    Ένωση Αποστόλου Παύλου   1          0          0

Καρατενίζης Μιχαήλ   Μ         2007    Φίλιππος Μελίκης       3          0          101

Καψάλης ΕμμανουήλΕ          2007    Αστέρας Αλεξάνδρειας           8          11        600

Κούτσιας Ηλίας-Αρσένιος      Μ         2008    Αστέρας Αλεξάνδρειας           1          0          5

Λουτζιανιώτης Ιωάννης          Α         2008    ΝΠΣ Βέροια   3          1          212

Μάρκου Απόστολος-Αλέξανδρος      Ε          2007    Τηλέμαχοι Αλεξάνδρειας        7          1          500

Μουχτάρης Αντώνιος  Α         2007    ΝΠΣ Βέροια   3          0          240

Νατσιούλας Δημήτριος           Ε          2007    ΦΑΣ Νάουσα  7          2          556

Παπαγεωργίου Τριαντάφυλλος           Α         2007    Τηλέμαχοι Αλεξάνδρειας        7          0          560

Παπαδόπουλος Ιωάννης         Α         2007    ΝΠΣ Βέροια   6          1          480

Παραστατίδης Νικόλαος         Μ         2007    Αετός Λαζοχωρίου     1          0          5

Πιλιτσίδης ΜιλτιάδηςΤ          2007    Ακαδημία Βέροιας      1          0          80

Σολάκογλου Ιωάννης  Ε          2007    Αγροτικός Αστέρας Αγίας Βαρβάρας3          0          23

Στεργιόπουλος Αντώνιος        Α         2007    Ακαδημία Βέροιας      4          0          183

Σύρκος Πέτρος            Ε          2007    Ολυμπιακός Νάουσας3          0          64

Τσιάμπας Γεώργιος     Μ         2007    ΝΠΣ Βέροια   6          3          480

Φωτεινιάς Ευάγγελος  Ε          2007    Τηλέμαχοι Αλεξάνδρειας        5          2          149

Χάκα Κέβιν     Μ         2007    ΑΣ Πατρίδας   1          0          34

Χεράκης Ηλίας           Μ         2007    Τηλέμαχοι Αλεξάνδρειας        7          3          515

Στις αποστολές της ομάδας συμμετείχαν ακόμη οι Μιχαηλίδης Νικολάος-Μάριος (Ε, 2007, ΑΕΚ Καμποχωρίου), Σπυριδωνίδης Χρήστος (Μ, 2007, Αστέρας Αλεξάνδρειας) και Χριστοδούλου Γεώργιου (Τ, 2008, ΦΑΣ Νάουσα)