Europa League: Ήττα και αποκλεισμός για τον ΠΑΣ Γιάννινα

Από την αρχή ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε δύσκολο έργο απέναντι στην Αλκμααρ, την οποία αντιμετώπισε στο γήπεδο του Περιστερίου, γνωρίζοντας την ήττα με 1-2 από τους Ολλανδούς.

Η ομάδα της Ηπείρου στην πρώτη ευρωπαϊκή παρουσία της, δεν κατάφερε ν' ανατρέψει τα προγνωστικά κόντρα στη δυνατή ολλανδική ομάδα, από την οποία είχε ηττηθεί με 1-0 στο πρώτο ματς.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη ξεκίνησε ονειρικά την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 9ο λεπτό, στέλνοντας στα ουράνια τους οπαδούς του ΠΑΣ, όμως δέχθηκαν δύο γκολ μέσα σε οκτώ λεπτά.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γ. Πετράκης): Πασχαλάκης, Λίλα, Μπέριος, Μιχαήλ, Τζημόπουλος (46' Σκόνδρας), Κοζορώνης (77' Δώνης), Ναδάλες, Καρανίκας, Ακόστα, Γιάκος (51' Μαμπουλού), Κόντε.

ΑΛΚΜΑΑΡ (Τζον Φαν ντεν Μπρομ): Ροτσέτ, Λούκασεν, Φαν Άιντεν, Φλάαρ, Χαπς, Βούιτενς, Φαν Όφεριμ (71' Τιλ), Χένρικσεν, Ζαχανμπάχς, Ντάμπνεϊ Σόουζα (79' Γκαρσία), Βέχορστ.

Γκολ: 9' Κόντε - 29' Σόουζα, 36' Λούκασεν

Κάρτες: 18' Κοζορώνης, 60' Μπέριος, 62' Λίλα - 45'+2' Φαν Όφεριμ