Euro 2024: Στο δρόμο της Ελλάδας το Καζακστάν

Η Σλοβενία έστω και δύσκολα επικράτησε 2-1 του Καζακστάν και πανηγύρισε την απευθείας πρόκριση στα τελικά του Euro 2024.

Αντίθετα, οι Καζάκοι θα βρεθούν στο δρόμο της Ελλάδας στα playoffs με φόντο την πρόκριση στα γήπεδα της Γερμανίας.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σέσκο στο 41΄. Η απάντηση από τους Καζάκους ήρθε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 48ο λεπτό, όταν μετά από γύρισμα του Σαμορόντοφ, ο Οράζοφ με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες για να πετύχουν από ένα γκολ, όμως αυτή που χαμογέλασε στο τέλος ήταν η Σλοβενία, η οποία με γκολ του Βέρμπιτς στο 88΄ πήρε τη νίκη και παράλληλα το απευθείας εισιτήριο για τα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Από εκεί και πέρα στον έτερο ημιτελικό, η Γεωργία θα κοντραριστεί με το Λουξεμβούργο, με τους νικητές των ζευγαριών να διασταυρώνουν τα ξίφη τους στον τελικό των playoffs στις 26 Μαρτίου με έπαθλο την πρόκριση στην τελική φάση του Euro.

Πάρτι πρόκρισης για Τσεχία

Η Τσεχία πιστή στα ραντεβού της πανηγύρισε για όγδοη διαδοχική φορά την συμμετοχή της σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα μετά το 3-0 επί της Μολδαβίας. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η πρωτοπόρος, Αλβανία, ήρθε ισόπαλη χωρίς τέρματα με τα Νησιά Φερόε εντός έδρας.