Η Σίτι κατέκτησε το Ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ, κέρδισε στα πέναλτι τη Σεβίλλη

Το πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο της σεζόν κατέληξε στην κάτοχο του Τσάμπιονς Λιγκ, Μάντσεστερ Σίτι.

Η ομάδα του Γκουαρδιόλα κέρδισε με 5-4 στα πέναλτι (1-1 κανονική διάρκεια) τη Σεβίλλη και ξεκίνησε όπως τελείωσε τη χρονιά.

Χωρίς νικητή (1-1) έληξε η κανονική διάρκεια του Σούπερ Καπ στο «Γ.Καραϊσκάκης», με τις δύο ομάδες να σκοράρουν ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Ο Εν Νεσίρι έβαλε μπροστά στο σκορ την ισπανική ομάδα στο 25ο λεπτό με τρομερή κεφαλιά.

Η Σίτι προσπάθησε να απαντήσει και το κατάφερε στο 63' με κεφαλιά του Πάλμερ, ενώ η Σεβίλλη είχε χάσει αρκετές ευκαιρίες με τον Εν Νεσίρι για να πετύχει και δεύτερο γκολ. Ο Μαροκινός είχε τρομερή ευκαιρία και μετά το 1-1, όμως ο Εντερσον του είπε «όχι».

Στο 69ο λεπτό ο Πάλμερ με ωραίο σουτ προσπάθησε να γίνει ήρωας του αγώνα, όμως ο Μπόνο απέκρουσε το σουτ του.

Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στη διαδικασία των πέναλτι και η Σίτι κέρδισε με 5-4.