Γαλλία - Δανία 2-1: Πρόκριση με οδηγό... Μπαπέ!

Έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Κιλιάν Μπαπέ, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, η Γαλλία νίκησε με 2-1 τη Δανία και τσέκαρε το εισιτήριο για τους ''16'' του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Κατάρ.

Αντίθετα, η παρέα του Έρικσεν για να προκριθεί στα νοκ-άουτ θέλει μόνο νίκη την τελευταία αγωνιστική απέναντι στην Αυστραλία.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο, η Γαλλία άνοιξε το σκορ με τον Μπαπέ στο 61΄.

Όμως η χαρά της κράτησε μόλις επτά λεπτά, καθώς η Δανία ισοφάρισε σε 1-1 με τον Κρίστενσεν.

Ωστόσο, οι τρικολόρ κατάφεραν να πάρουν τη νίκη-που σήμανε και την πρόκριση στην επόμενη φάση-χάρη στο δεύτερο προσωπικό τέρμα του Μπαπέ στην αναμέτρηση.

Διαιτητής: Σιμόν Μαρτσίνιακ (Πολωνία)

ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάν): Λιορίς, Κουντέ, Βαράν (75΄ Κονατέ), Ουπαμεκανό, Ερναντέζ, Τσουαμενί, Ραμπιό, Γκριεζμάν (90΄+3 Φοφανά), Εμπαπέ , Ζιρού (63΄ Τιράμ), Ντεμπελέ (75΄ Κομάν)

ΔΑΝΙΑ (Κάσπερ Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Νίλσον, Αντρέας Κρίστενσεν, Άντερσεν, Μέλε, Έρικσεν, Χόιμπιερκ, Ράσμους Κρίστενσεν (90΄+2 Μπαχ), Ντάμσγκααρντ (73΄ Ντόλμπεργκ), Κορνέλιους (46΄ Μπρεθγουέϊτ), Λίντστρεμ (85΄ Νόργκααρντ).