Μουντιάλ 2022: Περίπατος της Ισπανίας με επτάρα απέναντι στην Κόστα Ρίκα!

Εύκολο έργο είχε η Ισπανία απέναντι στην Κόστα Ρίκα του Κέιλορ Νάβας, στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο Μουντιάλ του Κατάρ.

Οι φούριος ρόχας επικράτησαν με 7-0, κάνοντας επίδειξη δύναμης. Καθάρισαν το ματς από το πρώτο ημίχρονο, καθώς μέχρι το 31' είχαν προηγηθεί, ήδη, με 3-0, με τέρματα των Ολμο (11'), Ασένσιο (21') και Τόρες με πέναλτι (31').

Παρά τις αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο οι Ισπανοί δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και σημείωσαν άλλα τέσσερα τέρματα, με τον Τόρες στο 54', τον Γκάβι στο 74', τον Σολέρ στο 90' και τον Μοράτα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Ρόδρι, Λαπόρτ, Άλμπα (64' Μπαλντέ), Γκάβι (57' Σολέρ), Μπουσκέτς (64' Κόκε), Πέδρι, Τόρες (57' Μοράτα), Ασένσιο (69' Γουίλιαμς), Όλμο

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ: Νάβας, Μαρτίνες (46' Γουάστον), Φούλερ, Ντουάρτε, Κάλβο, Οβιέδο (82' Ματαρίτα), Κάμπελ, Μπόρχες (72' Αγκιλέρα), Τεχέδα, Μπένετ (61' Ρουίς), Κοντρέρας (61' Σαμόρα).