Οι όμιλοι και το πρόγραμμα της τελικής φάσης του Μουντιάλ του Κατάρ

Ολοκληρώθηκε η διαδικασία της φάσης των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου, με την κληρωτίδα να βγάζει κάποιες ενδιαφέρουσες μονομαχίες. Ξεχωρίζουν ο πέμπτος όμιλος με τη μονομαχία της Ισπανίας με τη Γερμανία να είναι αυτή που μαγνητίζει τα βλέμματα των οπαδών. 

Παράλληλα από την κλήρωση προέκυψε το εναρκτήριο παιχνίδι των προκριματικών του Μουντιάλ, (μαζί φυσικά με το υπόλοιπο πρόγραμμα), στο οποίο οι οικοδεσπότες (Κατάρ) θα αντιμετωπίσουν τον Ισημερινό στις 21 Νοεμβρίου. Το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στην Ισπανία και τη Γερμανία θα διεξαχθεί στις 27 Νοεμβρίου. Ο τελικός θα διεξαχθεί στις 18 Δεκεμβρίου.

Αναλυτικά οι όμιλοι του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022:

1ος Όμιλος

Κατάρ

Ολλανδία

Σενεγάλη

Ισημερινός

2ος Όμιλος

Αγγλία

ΗΠΑ

Ιράν

Ουαλία / Σκωτία - Ουκρανία

3ος Όμιλος

Αργεντινή

Μεξικό

Πολωνία

Σαουδική Αραβία

4ος Όμιλος

Γαλλία

Δανία

Τυνησία

Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα - Αυστραλία / Περού

5ος Όμιλος

Ισπανία

Γερμανία

Ιαπωνία

Κόστα Ρίκα / Νέα Ζηλανδία

6ος Όμιλος

Βέλγιο

Κροατία

Μαρόκο

Καναδάς

7ος Όμιλος

Βραζιλία

Ελβετία

Σερβία

Καμερούν

8ος Όμιλος

Πορτογαλία

Ουρουγουάη

Νότια Κορέα

Γκάνα

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Μετά την κλήρωση των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ διαμορφώθηκε και το πρόγραμμα της τελικής φάσης μέχρι τον τελικό της 18ης Δεκεμβρίου.

Αναλυτικά οι όμιλοι της τελικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, αλλά και το αναλυτικό πρόγραμμα έχουν ως εξής:

1ος Όμιλος

Κατάρ

Εκουαδόρ

Σενεγάλη

Ολλανδία

1η αγωνιστική

21 Νοεμβρίου 2022

Κατάρ - Εκουαδόρ

Σενεγάλη Ολλανδία

2η αγωνιστική

25 Νοεμβρίου 2022

Κατάρ - Σενεγάλη

Ολλανδία - Εκουαδόρ

3η αγωνιστική

29 Νοεμβρίου 2022

Ολλανδία - Κατάρ

Εκουαδόρ - Σενεγάλη

2ος Όμιλος

Αγγλία

Ιράν

Η.Π.Α.

Ουαλία - Σκωτία ή Ουκρανία

1η αγωνιστική

21 Νοεμβρίου 2022

Αγγλία - Ιράν

Η.Π.Α. - Ουαλία - Σκωτία ή Ουκρανία

2η αγωνιστική

25 Νοεμβρίου 2022

Αγγλία - Η.Π.Α

Ουαλία - Σκωτία ή Ουκρανία - Ιράν

3η αγωνιστική

29 Νοεμβρίου 2022

Ουαλία - Σκωτία ή Ουκρανία - Αγγλία

Ιράν - Η.Π.Α.

3ος Όμιλος

Αργεντινή

Σαουδική Αραβία

Μεξικό

Πολωνία

1η αγωνιστική

22 Νοεμβρίου 2022

Αργεντινή - Σαουδική Αραβία

Μεξικό - Πολωνία

2η αγωνιστική

26 Νοεμβρίου 2022

Αργεντινή - Μεξικό

Πολωνία - Σαουδική Αραβία

3η αγωνιστική

30 Νοεμβρίου 2022

Πολωνία - Αργεντινή

Σαουδική Αραβία - Μεξικό

4ος Όμιλος

Γαλλία

Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα ή Αυστραλία - Περού

Δανία

Τυνησία

1η αγωνιστική

22 Νοεμβρίου 2022

Γαλλία - Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα ή Αυστραλία - Περού

Δανία - Τυνησία

2η αγωνιστική

26 Νοεμβρίου 2022

Γαλλία - Δανία

Τυνησία - Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα ή Αυστραλία - Περού

3η αγωνιστική

30 Νοεμβρίου 2022

Τυνησία - Γαλλία

Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα ή Αυστραλία - Περού - Δανία

5ος Όμιλος

Ισπανία

Κόστα Ρίκα - Νέα Ζηλανδία

Γερμανία

Ιαπωνία

1η αγωνιστική

23 Νοεμβρίου 2022

Ισπανία - Κόστα Ρίκα - Νέα Ζηλανδία

Γερμανία - Ιαπωνία

2η αγωνιστική

27 Νοεμβρίου 2022

Ισπανία - Γερμανία

Ιαπωνία - Κόστα Ρίκα - Νέα Ζηλανδία

3η αγωνιστική

1 Δεκεμβρίου 2022

Ιαπωνία - Ισπανόα

Κόστα Ρίκα - Νέα Ζηλανδία - Γερμανία

6ος Όμιλος

Βέλγιο

Καναδάς

Μαρόκο

Κροατία

1η αγωνιστική

23 Νοεμβρίου 2022

Βέλγιο - Καναδάς

Μαρόκο - Κροατία

2η αγωνιστική

27 Νοεμβρίου 2022

Βέλγιο - Μαρόκο

Κροατία - Καναδάς

3η αγωνιστική

1 Δεκεμβρίου 2022

Κροατία - Βέλγιο

Καναδάς - Μαρόκο

7ος Όμιλος

Βραζιλία

Σερβία

Ελβετία

Καμερούν

1η αγωνιστική

24 Νοεμβρίου 2022

Βραζιλία - Σερβία

Ελβετία - Καμερούν

2η αγωνιστική

28 Νοεμβρίου 2022

Βραζιλία - Ελβετία

Καμερούν - Σερβία

3η αγωνιστική

2 Δεκεμβρίου 2022

Καμερούν - Βραζιλία

Σερβία - Ελβετία

8ος Όμιλος

Πορτογαλία

Γκάνα

Ουρουγουάη

Νότιος Κορέα

1η αγωνιστική

24 Νοεμβρίου 2022

Πορτογαλία - Γκάνα

Ουρουγουάη - Νότιος Κορέα

2η αγωνιστική

28 Νοεμβρίου 2022

Πορτογαλία - Ουρουγουάη

Νότιος Κορέα - Γκάνα

3η αγωνιστική

2 Δεκεμβρίου 2022

Νότιος Κορέα - Πορτογαλία

Γκάνα - Ουρουγουάη

* Από κάθε όμιλο προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες και τα σταυρώματα στα νοκ-άουτ προκύπτουν ως εξής

ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

1. Νικητής 1ου ομίλου - 2ος του 2ου ομίλου

2. Νικητής 3ου ομίλου - 2ος του 4ου ομίλου

3. Νικητής 5ου ομίλου - 2ος του 6ου ομίλου

4. Νικητής 7ου ομίλου - 2ος του 8ου ομίλου

5. Νικητής 2ου ομίλου - 2ος του 1ου ομίλου

6. Νικητής 4ου ομίλου - 2ος του 3ου ομίλου

7. Νικητής 6ου ομίλου - 2ος του 5ου ομίλου

8. Νικητής 8ου ομίλου - 2ος του 7ου ομίλου

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

9. Νικητής 1 - Νικητής 2

10. Νικητής 3 - Νικητής 4

11. Νικητής 5 - Νικητής 6

12. Νικητής 7 - Νικητής 8

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

13. Νικητής 9 - Νικητής 10

14. Νικητής 11 - Νικητής 12

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ

17 Δεκεμβρίου 2022

ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ

18 Δεκεμβρίου 2022

Πηγή: filathlos.gr