Super League 2: Το πανόραμα της 21ης αγωνιστικής

Σημαντική νίκη που την κρατάει κοντά στην πρώτη θέση στον Α' Όμιλο της Super League 2 πήρε η Λάρισα. Η ομάδα του Παναγιώτη Γκουτσίδη πέρασε από τις Σέρρες επικρατώντας με 1-0 του Πανσερραϊκού που διαμαρτύρεται για την διαιτησία και βρέθηκε ξανά στο -3 από την πρωτοπόρο Βέροια.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε στο 32ο λεπτό με σουτ ο Γκοτζαμανίδης, με την Λάρισα να κρατάει ως το φινάλε το προβάδισμά της και να παίρνει το τρίποντο.

Σπουδαία νίκη και για τα Τρίκαλα που πέρασαν από την έδρα του Ηρακλή με το ίδιο σκορ (0-1) και ανέβηκαν πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Το σκορ άνοιξε από νωρίς και μόλις στο 8ο λεπτό με τον Ελευθεριάδη, αλλά δεν άλλαξε ποτέ ως το τέλος της αναμέτρησης παρά την πίεση των παικτών του Γηραιού.

Στα άλλα δύο ματς της ημέρας, η Αναγέννηση Καρδίτσας έμεινε στο 0-0 με τη Νίκη Βόλου, ενώ ο Πιερικός κατάφερε να σώσει τον βαθμό στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Αλμωπό Αριδαίας (2-2).

Τέλος, το απογευματινό ματς της Ξάνθης με την Καβάλα, διακόπηκε στο 55ο λεπτό λόγω κακών καιρικών συνθηκών και ενώ ήταν στο 0-0.

Στον Β’ Όμιλο, συνεχίζει από… κοντά η Καλαμάτα, που επικράτησε 2-0 της ΑΕ Καραϊσκάκης και έμεινε σε τροχιά κορυφής αφού βρίσκεται στο -3 από τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό. Ο Λουκίνας πρόσθεσε άλλο ένα γκολ στη φετινή σεζόν, σκοράροντας με πέναλτι στο 56ο λεπτό, για να έρθει ένα τέταρτο αργότερα ο Μπακαγιόκο να διαμορφώσει με κεφαλιά του τελικό σκορ για τη «Μαύρη Θύελλα».

Στο 0-0 έμειναν Αιγάλεω και Καλλιθέα, με το αθηναϊκό ντέρμπι να βγάζει δύο χαμένους ουσιαστικά αφού έχασαν έδαφος και έμειναν σε απόσταση από την κορυφή. Διότι οι γηπεδούχοι παρέμειναν τέταρτοι με 35 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι τρίτοι με 36 και αμφότεροι έχουν μια σχετική απόσταση από τον Λεβαδειακό.

Στην 5η θέση ανέβηκαν τα Χανιά μετά την σπουδαία εκτός έδρας νίκη τους επί της Ρόδου με 1-0, ενώ βαθμολογική ανάσα πήρε ο Ηρόδοτος μετά το 2-1 επί του ΟΦ Ιεράπετρας. Η Κηφισιά επικράτησε 2-1 του Αστέρα Βλαχιώτη και η Επισκοπή 1-0 του Διαγόρα στα υπόλοιπα ματς του Νοτίου Ομίλου.