• Διαβάστηκε 477 φορές

Με νίκες συνέχισαν ΑΟΚ Βέροιας και Ζαφειράκης Ν. - Εντός έδρας ήττα για την Αλεξάνδρεια

Ακόμη μια νίκη για τον ΑΟΚ Βέροιας, που πέρασε από την έδρα του Βατανιακού στην Κατερίνη με 74-79, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α' Κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Έτσι οι Βεροιώτες πέτυχαν την 8η νίκη τους και συνεχίζουν να βρίσκονται στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ένα βαθμό πίσω από την Αριδαία.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι ''λύκοι'' του Θωμά Τούσα μπήκαν συγκεντρωμένοι στο παρκέ και γρήγορα πήραν διψήφια διαφορά πόντων, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 14-27, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια στο +13 (27-40).

Στην επανάληψη αρχικά η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τους φιλοξενούμενους να έχουν εύκολα το προβάδισμα και να προηγούνται με 45-57 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους και προσπάθησαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης. Πίεσαν σε όλο το γήπεδο και κατάφεραν να φτάσουν στο -4 (66-70) στο 38'.

Οι Βεροιώτες όμως κράτησαν την ψυχραιμία τους και έφτασαν στην δύσκολη νίκη με 74-79 που τους χάρισε δυο πολύτιμους βαθμούς.

Στη Νάουσα ο Ζαφειράκης αποδίδοντας όμορφο μπάσκετ επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας της Έδεσσας με 70-57.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο τους ματς και προηγήθηκαν με 38-30 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη συνέχισαν να είναι κυρίαρχοι στο παρκέ και έφτασαν σε μια εύκολη και άνετη νίκη με 70-57 απέναντι σ' έναν δυνατό αντίπαλο, παίρνοντας παράλληλα δυο σημαντικούς βαθμούς και ψυχολογία για την συνέχεια.

Στην Αλεξάνδρεια η τοπική ομάδα δεν τα κατάφερε απέναντι στα Γιαννιτσά και γνώρισε εντός έδρας ήττα με 57-62.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης στο πρώτο μέρος και ξέφυγαν με 8 πόντους, 29-37 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Γκότση πίεσαν και μείωσαν σε 46-48 με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο ο αγώνας έγινε ντέρμπι, όμως η ομάδα της Αλεξάνδρειας προδόθηκε από τα χαμένα ριμπάουντ και τα άστοχα σουτ στα τελευταία λεπτά γνωρίζοντας την ήττα με 57-62.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 9ης αγωνιστικής, η Αριδαία πέρασε από την έδρα του Πανεδεσσαϊκού με 68-71, συνεχίζοντας να απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής, ενώ ο Σκυδραϊκός δεν δυσκολεύτηκε να επιβληθεί του Βαφύρα με 64-49.

Στην Γουμένισσα τέλος, σημειώθηκε η μεγάλη έκπληξη με την τοπική ομάδα να λυγίζει την αντίσταση της μαχητικής Πιερίας με 72-66 και να παίρνει βαθιά βαθμολογική ανάσα.