• Διαβάστηκε 572 φορές

Ξέσπασε στην Γουμένισσα ο ΑΟΚ Β. - Ήττες για Αλεξάνδρεια και Ζαφειράκη Ν.

Με τον καλύτερο τρόπο επέστρεψε στις νίκες ο ΑΟΚ Βέροιας, καθώς ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Γουμένισσας με 78-38, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α' Κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Έτσι οι ''λύκοι'' του Θωμά Τούσα άφησαν πίσω τους την ήττα της περασμένης αγωνιστικής από την Αριδαία και συνεχίζουν τον αγώνα τους, έχοντας πάντα ως στόχο την άνοδο στη Γ' Εθνική.

Η αναμέτρηση αποδείχθηκε εύκολη για τους Βεροιώτες που προηγήθηκαν με 42-14 στο ημίχρονο και παρά την άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων που προσπάθησαν να μπλοκάρουν επιθετικά τους γηπεδούχους, έφτασαν σε μια άνετη νίκη.

Στο Δίον της Κατερίνης η Αλεξάνδρεια δεν κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο του αγώνα, καθώς αν και πάλεψε ηττήθηκε από τον Βαφύρα με 65-62.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον  έλεγχο του ματς στη μεγαλύτερη διάρκεια του, οι παίκτες του Γκότση όμως ήταν κοντά και είχαν μάλιστα την ευκαιρία με τρίποντο στην τελευταία τους επίθεση να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση. Ήταν όμως άστοχοι κι έτσι έχασαν την ευκαιρία να διεκδικήσουν τους δυο βαθμούς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην πόλη της Κατερίνης τώρα ο Ζαφειράκης στάθηκε πολύ καλά απέναντι στην δυνατή ομάδα της Πιερίας, λύγισε όμως στα τελευταία λεπτά και γνώρισε την ήττα με 68-60.

Οι Ναουσαίοι προηγήθηκαν με 37-41 στο ημίχρονο και θα μπορούσαν αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί και τυχεροί να πάρουν τη νίκη σε μια δύσκολη έδρα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια η Αριδαία συνέχισε αήττητη ξεπερνώντας εύκολα το εμπόδιο του Βατανιακού με 99-80, ενώ η Έδεσσα είχε εύκολο έργο απέναντι στον Σκυδραϊκό και επιβλήθηκε με 72-45.

Ο Πανεδεσσαϊκός τέλος πέρασε από τα Γιαννιτσά με 53-77 και έδειξε πως βρίσκει και πάλι τον καλό του εαυτό.