• Διαβάστηκε 621 φορές

Πήρε το ντέρμπι η Αλεξάνδρεια - Εύκολο απόγευμα για τον ΑΟΚ Β.

Σπουδαία νίκη για την Αλεξάνδρεια στο ντέρμπι της Ημαθίας επί του Ζαφειράκη Νάουσας με 63-53 στην έδρα της, στο πλάισιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α' Κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Ναουσαίοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 7-8 πόντους, με την ομάδα της Αλεξάνδρειας να μαζεύει την διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (13-14).

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια στο +5 (34-29).

Στην επανάληψη οι παίκτες του Γκότση ήταν καλύτεροι και ανέβασαν την διαφορά, 48-37 στο 30' και έφτασαν στην δίκαιη επικράτηση με τελικό σκορ 63-53, πετυχαίνοντας την 3η τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Στη Βέροια ο ΑΟΚ είχε εύκολο έργο απέναντι στον Βαφύρα και τον κέρδισε με 57-50.

Οι ''λύκοι'' του Θωμά Τούσα είχαν εξαιρετική εκκίνηση και με καταπληκτική άμυνα, για μια ακόμη φορά, προηγήθηκαν με 23-1(!) στο πρώτο δεκάλεπτο και 33-12 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη κατέβασαν ταχύτητα και έδωσαν την δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να περιορίσουν την έκταση της διαφοράς στο τελικό 57-50.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 5ης αγωνιστικής, η Πιερία έσπασε το αήττητο του Πανεδεσσαϊκού και τον υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα με 72-73 στην έδρα του.

Η Αριδαία δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στα Γιαννιτσά και τα συνέτριψε με 81-52, ενώ ο Βατανιακός έκαμψε την αντίσταση της Έδεσσας με 72-59.

Στην Γουμένισσα τέλος, ο Σκυδραϊκός πέτυχε την πρώτη του νίκη με 65-71 επί της τοπικής ομάδας.