• Διαβάστηκε 604 φορές

Υπέκυψε στο Αγρίνιο ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ

Γνωρίζοντας πως το έργο του θα είναι δύσκολο, ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ Βέροιας προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να προβάλει ιδιαίτερη αντίσταση απέναντι στην ισχυρή ομάδα του Αγρινίου και ηττήθηκε με 78-65, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής του πρωταθλήματος μπάσκετ των ανδρών.

Οι γηπεδούχοι που στην έδρα τους είναι πανίσχυροι, πήραν από νωρίς τον έλεγχο τους αγώνα και προηγήθηκαν με 29-17 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +13 (46-33).

Στην επανάληψη δεν κατέβασαν ταχύτητα και έφτασαν στο +20 (66-46) με την λήψη του τρίτου δεκαλέπτου, με τους παίκτες του ΦΙΛΙΠΠΟΥ να περιορίζουν στην τελευταία περίοδο την έκταση της διαφοράς, με το τελικό 78-65 να αποτυπώνει πλήρως την κυριαρχία του Αγρινίου στην συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Πλέον η προσοχή του Δημήτρη Γκίμα και των παικτών του στρέφεται στον αγώνα της επόμενης Κυριακής (13/11) με αντίπαλο τον Πολύγυρο στη Βέροια, με τον ΦΙΛΙΠΠΟ να ψάχνει την επιστροφή στις νίκες για να απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Δεκάλεπτα: 29-17, 46-33, 66-46, 78-65

Διαιτητές: Μπούσιας-Καρακάσης

ΑΓΡΙΝΙΟ (Μυριούνης): Τασόπουλος 19(2), Μπερερής 15, Παπαντζόπουλος, Τάσσος, Πουρνάρας, Σταμούλης, Γκρέκας 5(1), Μήτσου 12(3), Γκόβας 13(3) , Μακρής 12, Σαλπασίδας 2.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας) : Paros 6, Τσούκας 12(2), Τσιμίδης, Βάλλιος 3, Παπαδόπουλος 12, Γεωργιάδης, Κοθράς 13(1), Σιόλογκας 6, Θεοδωρίδης 10, Σταυριανίδης 3, Τσεσμετζίδης

Επιμέλεια: Κώστας Κάππας