• Διαβάστηκε 699 φορές

Λύγισε στο φινάλε ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ στο μπάσκετ. Τα αποτελέσματα

Δεν κατάφερε να φτάσει στην δεύτερη νίκη του ο Φίλιππος Βέροιας, καθώς σ' ένα συγκλονιστικό παιχνίδι γνώρισε την ήττα από την Ξάνθη με 63-65 στο ΔΑΚ ''Δημήτριος Βικέλας'' στο Μακροχώρι, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής του πρωταθλήματος μπάσκετ των ανδρών.

Οι ''ερυθρόλευκοι'' ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα και πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ.

Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 20-13 υπέρ τους. Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με εξαιρετική άμυνα κράτησαν τους Βεροιώτες χαμηλά στο σκορ και πέρασαν μπροστά. Χαρακτηριστικό είναι πως ο Φίλιππος στην συγκεκριμένη περίοδο πέτυχε μόλις 6 πόντους. Έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Ξάνθη να προηγείται 26-33.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Γκίμα μπήκαν στο παρκέ αποφασισμένοι και παίζοντας με την σειρά τους υποδειγματική άμυνα γύρισαν το παιχνίδι και έφτασαν στο +9 (55-46), με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο φάνηκε το άγχος τους και έδωσαν την δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν και πάλι οι οποίοι πέρασαν μπροστά 63-65, με τον Φίλιππο να έχει την τελευταία επίθεση.

Οι ''ερυθρόλευκοι'' ωστόσο ήταν άστοχοι δυο φορές στις προσπάθειες που επιχείρησαν, δεν κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση και η Ξάνθη πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη. Δυστυχώς δεν ήταν αρκετοί οι 23 πόντοι του Τσούκα τελικά, ενώ για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι δεν αγωνίστηκε ο Κοθράς που ίσως άλλαζε τις ισορροπίες.

Δεκάλεπτα: 20-13, 26-33, 55-46, 63-65

Διαιτητές: Παργιανόπουλος-Τσουμαχίδης

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας) : Paros 6, Τσούκας 23(3), Βάλλιος 10(3), Παπαδόπουλος Νίκος , Γεωργιάδης 2, Σιόλογκας 13, Θεοδωρίδης 8, Σταυριανίδης 1, Παπαδόπουλος Νικος του Σάββα.
ΞΑΝΘΗ (Ιωαννίδης): Μασμανίδης , Παπαδάκης 2, Γρούδος , Στεφανίδης 5(1), Καραμπίνης, Τσιαβές 8(1), Κουτσογιάννης 19, Ασημάκης 16(2), Παπαθανασίου 4, Μανδαλάκης 6(2), Πετς 4(1).