• Διαβάστηκε 583 φορές

ΕΚΑΣΚΕΜ: Νίκες για ΑΟΚ-Αλεξάνδρεια, ήττα του Ζαφειράκη

Με όπλο του την άμυνα ο ΑΟΚ Βέροιας κατάφερε να επικρατήσει στην Έδεσσα της ομώνυμης ομάδας με 60-78 και να φτάσει στην 4η συνεχόμενη νίκη του, με την ολοκλήρωση της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α' κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι ''λύκοι'' του Θωμά Τούσα είχαν εξαιρετική εκκίνηση και με άμυνα που σπάει κόκαλα δέχτηκαν μόλις 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (9-20). Στην δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε κάτι και οι Βεροιώτες πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά με 26-37. Στην επανάληψη και παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και έφτασαν εύκολα στο τελικό 60-78 συνεχίζοντας το αήττητο σερί τους. Καταπληκτική η άμυνα του Τρομπούκη στον Δημητρόπουλο, ενώ ο Γιαννουζάκος θύμισε τον παίκτη που θαυμάσαμε στις μεγάλες κατηγορίες σταματώντας στους 27 πόντους. Χωρίς τον Μάντζο αγωνίστηκε ο ΑΟΚ Βέροιας που για προσωπικούς λόγους έλειπε στο εξωτερικό.

Στη Σκύδρα η Αλεξάνδρεια πέτυχε την δεύτερη νίκη της επί του Σκυδραϊκού με 59-62. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και ξέφυγαν με 7-8 πόντους στην πρώτη περίοδο και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά με 28-23. Στην επανάληψη μάλιστα έφτασαν στο +13 (38-25) στο 25'. Σ' εκείνο το σημείο ο Στέλιος Γκότσης γύρισε την άμυνα του σε ζώνη με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να βραχυκυκλώσουν επιθετικά. Έτσι η Αλεξάνδρεια κατάφερε να φτάσει στο -3 στο 30' (46-43) και να ξαναμπεί στην διεκδίκηση της νίκης. Στην τελευταία περίοδο με ηγέτη τον Παπαγερίδη που πέτυχε 7 συνεχόμενους πόντους και τον Παντοφλίδη να ευστοχεί στο κρίσιμο σουτ 20 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, έφτασαν στη σπουδαία νίκη με 59-62.

Στη Νάουσα ο Ζαφειράκης κοίταξε στα μάτια τον Πανεδεσσαϊκό και λίγο έλειψε να τον υποχρεώσει στην πρώτη του ήττα, λύγισε όμως στην παράταση με 74-79 (71-71 κ.α.). Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 13-22 στο 10' και 33-38 στο ημίχρονο.  Στην επανάληψη οι Ναουσαίοι ανέβασαν την απόδοση τους πίεσαν στην άμυνα και γύρισαν το παιχνίδι (68-62) στο 38'. Η ομάδα της Έδεσσας ισοφάρισε σε 71-71, με τον Ζαφειράκη στην τελευταία φάση να έχει την ευκαιρία να πάρει τη νίκη. Οι διαιτητές όμως δεν είδαν το φάουλ που έγινε στον Τούφα με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να οδηγηθούν στην παράταση. Εκεί οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο εύστοχοι και έφτασαν στη νίκη με 74-79. Πλήγμα για τον Ζαφειράκη ο τραυματισμός του Τσακίρη που μάλλον θα τον κρατήσει αρκετό καιρό εκτός αγωνιστικής δράσης.