• Διαβάστηκε 696 φορές

Επιβλητικός ο ΑΟΚ Βέροιας στο ντέρμπι με τον Ζαφειράκη Ν.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το ντέρμπι της Ημαθίας ο ΑΟΚ Βέροιας, καθώς επιβλήθηκε εύκολα με 59-75 του Ζαφειράκη στη Νάουσα, για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α' κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι ''λύκοι'' του Θωμά Τούσα προηγήθηκαν με 13-18 στο 10' και 30-35 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ανέβασαν τη απόδοση τους και άρχισαν σιγά σιγά να ανοίγουν την ψαλίδα της διαφοράς. Καθοριστικός στην άμυνα ο Λέφας για τους φιλοξενούμενους που πήρε πολλά ριμπάουντ και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του να τρέξει στον αιφνιδιασμό, όπως επίσης και ο Γιαννουζάκος.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τσακίρης με 22 πόντους, ήταν ωστόσο απελπιστικά μόνος.

Στην Αλεξάνδρεια η τοπική ομάδα γνώριζε εκ των προτέρων πως θα έχει δύσκολο έργο απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο. Αν και πάλεψε, έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ, 16-35 στο ημίχρονο και γνώρισε την δεύτερη ήττα της με 45-60 από τον Πανεδεσσαϊκό. Μπαγιώκας με 11 πόντους και Γιοβανόπουλος και Παντοφλίδης με 9 ξεχώρισαν από την ομάδα του Στέλιου Γκότση.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, εύκολη νίκη για την Αριδαία στην έδρα της Πιερίας με 50-84, ενώ ο Βατανιακός έκαμψε στο τέλος στην αντίσταση του Σκυδραϊκού με 67-72.

Η Έδεσσα διπλασίασε τις νίκες της, καθώς επιβλήθηκε των Γιαννιτσών με 51-43, ενώ η νεοφώτιστη Γουμένισσα χρειάστηκε την παράταση για να επικρατήσει του Βαφύρα με 79-70 (60-60 κ.α.).