• Διαβάστηκε 594 φορές

Ηττήθηκε από την Δόξα Λευκάδας ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ

Μία ακόμη ήττα στο πρωτάθλημα της Α2 μπάσκετ γνώρισε ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ, ο οποίος βρίσκεται πλέον σε δυσχερέστατη θέση όσον αφορά την παραμονή του στην κατηγορία.

Οι Βεροιώτες, στο ματς που έκλεισε την αυλαία της 26ης αγωνιστικής, έχασαν στο ΔΑΚ «Δημήτριος Βικέλας» με σκορ 74-83 από την δυνατή Δόξα Λευκάδας το απόγευμα της Μ. Τετάρτης και βρίσκονται πλέον στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, μαζί με το Πευκοχώρι.

Το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού ήταν ισορροπημένο, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν στην συνέχεια μια διαφορά ασφαλείας (21-34 στο 12') χωρίς όμως να καταφέρουν να την διατηρήσουν για πολλή ώρα, αφού οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα με πάθος κατάφεραν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο να βρίσκονται μέσα στο παιχνίδι.

Η διαφορά μειώθηκε στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου στους δυο πόντους (63-65) αλλά ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ δεν κατάφερα στα επόμενα λεπτά να κάνει κάτι καλύτερο και μοιραία ηττήθηκε με σκορ 74-83.

Πρώτοι σκόρερ για τους "ερυθρόλευκους" οι Δεληγεώργης με 21 και Ναούμης με 17 πόντους.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ, Λόρτος και Τσιρτσιμάλης.

Δεκάλεπτα: 20-25, 38-46, 59-65, 74-83

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας-Μπλατσιώτης): Τόζιος 3, Τόκας Α., Τόκας Π., Μοτσιόπουλος, Δεληγιώργης 21 (1), Ότοβιτς 9 (1), Ναούμης 17 (2), Κασαμπαλής 9, Σαμαράς 5 (1), Τριχόπουλος 5, Πεχλιβάνος, Οικονομόπουλος 5 (1).

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Τακιανός): Βαγενάς, Τραϊανός 2, Κούτρας, Καρύδας 19 (2), Πετρόπουλος 1, Χρυσόπουλος 17 (3), Μανούσος 7, Κανονίδης 22 (2), Κέτσο 5, Πεταλωτής 2, Τσαλδάρης 8 (1), Γεωργάκης.