• Διαβάστηκε 706 φορές

Λύγισε στο φινάλε η Μελίκη απέναντι στην πρωτοπόρο Καρδίτσα

Στα μάτια κοίταξε η Μελίκη την πρωτοπόρο Καρδίτσα για 30 λεπτά, στο φινάλε ωστόσο έμεινε από δυνάμεις και γνώρισε την ήττα με 73-81 στην έδρα της, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ΄ κατηγορίας των ανδρών.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ και με τρομερά ποσοστά ευστοχίας από την περιφέρεια κατάφεραν να πάρουν το πάνω χέρι και να προηγηθούν με 15-31 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε κάτι δραματικά με την Καρδίτσα να έχει συνεχώς τον έλεγχο και να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά με 33-47.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Οι παίκτες του Ιορδάνη Ασλανίδη γύρισαν σεληνιασμένοι και με τρομερή αντεπίθεση κατάφεραν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης φτάνοντας στο -1, 61-62 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο ωστόσο και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των γηπεδούχων η Καρδίτσα ανέλαβε και πάλι τα ηνία και έφτασε δίκαια στο τελικό 73-81, αφήνοντας την ομάδα της Μελίκης με την ικανοποίηση της καλής εμφάνισης απέναντι σ' έναν ανώτερο αντίπαλο.

Μια ομάδα μόνος του ο αρχηγός της Μελίκης Μαυρίδης που σταμάτησε στους 41(!) πόντους, ωστόσο δεν στάθηκαν αρκετοί να χαρίσουν την νίκη στην ομάδα του.

Στα Γρεβενά θα ταξιδέψει η Μελίκη την επόμενη Κυριακή για να αντιμετωπίσει τον Πρωτέα με στόχο να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της 24ης αγωνιστικής, ο Ερμής Αγιάς συνέτριψε την αδύναμη Σιάτιστα με 105-76, ενώ εύκολο έργο είχε και ο Αίας Ευόσμου απέναντι στο Πολύκαστρο το οποίο κέρδισε με 73-47.

Οι Διόσκουροι Κοζάνης πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 70-63 επικράτησαν της Φλώρινας, ενώ σημαντική νίκη πήρε η Πτολεμαϊδα με αντίπαλο τον Πρωτέα Γρεβενών με 65-51, στη μάχη που δίνει για την παραμονή στην κατηγορία.

ΜΕΛΙΚΗ-ΚΑΡΔΙΤΣΑ 73-81

Δεκάλεπτα: 15-31, 33-47, 61-62, 73-81

Διαιτητές: Σιταρίδης-Αγραφιώτης

ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος 11(2), Μαυρίδης 41(4), Γιαννόπουλος, Παπαδόπουλος 5, Κοτζάμπασης 14(2), Παπαρώσης, Ρογγότης 2, Τζαφέρης, Κωσταμπίτσης, Κοτζάμπασόπουλος.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Φόρος): Δεσπούλης, Πανάρας 24(3), Γεωργίου 5(1), Βούλγαρης, Πάσσας 2, Καμαριώτης 15(3), Παπαδόπουλος 18, Αντωνίου 2, Θέος 15, Κουρέπης.