• Διαβάστηκε 598 φορές

Πάλεψε μέχρι το φινάλε αλλά δεν τα κατάφερε ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ

Μπορεί να τα έδωσε όλα για τη νίκη η ομάδα μπάσκετ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ απέναντι στον δυνατό Προμηθέα, ωστόσο δεν τα κατάφερε χάνοντας στις λεπτομέρειες από την ομάδα της Πάτρας με σκορ 81-85.

Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα προηγήθηκαν στο 4ο λεπτό με 10-5 και στο 8' ανέβασαν την διαφορά στο +10 (26-16).

Ο Προμηθέας όμως σε συνδιασμό με τον τραυματισμό του Τάσου Κασαμπαλή στο 26ο λεπτό κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να προηγηθεί αυτός στο 34' με 61-71.

Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ πλησίασε στον πόντο (79-80) στο 39' αλλά δεν κατάφερε να κάνει κάτι καλύτερο μέχρι το τέλος γνωρίζοντας την ήττα.

Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα της Βέροιας ο Οτοβιτς με 23 πόντους και ο Τριχόπουλος με 14, ο οποίος πέτυχε και ένα απο τα πιο εντυπωσιακά καλάθια της κατηγορίας αλλά και γενικά του μπάσκετ, όταν πίσω από την γραμμή του τζάμπολ και έχοντας γυρισμένη την πλάτη στο καλάθι των αντιπάλων, με χρόνο μισό δευτερόλεπο, ισοφάρισε σε 47-47.

Δεκάλεπτα: 29-25, 47-47, 58-63, 81-85

Διαιτητές: Γκούμας-Παφίλης-Τζίμα

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας): Δεληγιώργης 11 (2τρ., 10 ριμπ., 5ασ.), Ότοβιτς 23 (3), Ναούμης 13, Κασαμπαλής 11, Σαμαράς 4, Τριχόπουλος 14 (4), Οικονομόπουλος 5.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Νοέας  4 (1), Γιαννικόπουλος 8, Πέττας 20 (2), Γερομιχαλός 17, Μαναβόπουλος 23, Πέτροβιτς, Τσάμης 13 (2), Χαμηλός.