• Διαβάστηκε 648 φορές

Απρόσμενη ήττα για τη Μελίκη στην Πτολεμαϊδα

Σε κακή μέρα βρέθηκε η ομάδα της Μελίκης με αποτέλεσμα να γνωρίσει απρόσμενη ήττα στην έδρα της ουραγού Πτολεμαϊδας με σκορ 80-74, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ΄ κατηγορίας των ανδρών.

Οι παίκτες του Ιορδάνη Ασλανίδη προδόθηκαν από την κακή τους άμυνα, ενώ παράλληλα δεν μπόρεσαν να βρουν αντίδοτο στο μαρκάρισμα του εκπληκτικού Μαλούτα που σταμάτησε στους 31 πόντους.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να βρουν ρυθμό στην επίθεση με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει χαμηλά και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με 15-18 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στην δεύτερη περίοδο η κατάσταση δεν άλλαξε δραματικά με τους δύο αντιπάλους να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και την ομάδα της Μελίκης να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά με βραχεία κεφαλή 40-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και κατάφεραν να αποκτήσουν μικρή διαφορά 3-4 πόντων, κλείνοντας την περίοδο προηγούμενοι με 61-56.

Στα τελευταία δέκα λεπτά οι παίκτες του Ασλανίδη προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως ο Μαλούτας με καθοριστικά καλάθια κράτησε την ομάδα του σε θέση οδηγού και το τελικό 80-74  χαρίσε μόλις την δεύτερη φετινή νίκη στους γηπεδούχους.

Προσπάθησαν οι Λιόλιος και Μαυρίδης, αλλά οι 24 και 23 πόντοι τους αντίστοιχα δεν αποδείχθηκαν αρκετοί ώστε να δώσουν τους βαθμούς της νίκης στην ομάδα τους.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της 22ης αγωνιστικής, ο Ερμής Αγιάς παρέμεινε ζωντανός στο κυνήγι της δεύτερης θέσης μετά το εντυπωσιακό 109-93 επί της πρωτοπόρου Καρδίτσας, ενώ ο Αίαντας Ευόσμου δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στα Ιωάννινα και επικράτησε με 79-69.

Στις νίκες επέστρεψε ο Μακεδονικός κερδίζοντας σχετικά εύκολα την Φλώρινα με 95-74, ενώ οι Διόσκουροι Κοζάνης επιβλήθηκαν της Σιάτιστας με 81-67.

ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ - ΜΕΛΙΚΗ 80-74
Δεκάλεπτα: 15-18, 40-41, 61-56, 80-74
Διαιτητές: Μαραθιώτης-Τριανταφυλλίδης
ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ (Μουρουζίδης): Μαλούτας 31(4), Τούζος 8(2), Καλομενίδης 7, Τσολάκης, Κλωναράς 13, Τσιακλάγκανος 11(2), Σαχπατζίδης, Πανίδης 5(1), Σκορδάς, Πλεξίδας 2, Χατζηνεράτζης, Ναϊπλής 3(1).
ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος 24(3), Μαυρίδης 23(2), Γιαννόπουλος 7, Παπαδόπουλος 2, Κοτζάμπασης 4, Παπαρώσης, Σταυρουλάκης 12(3), Ρογγότης 2, Τζαφέρης Χ.