• Διαβάστηκε 532 φορές

«Φυσιολογική» ήττα του ΦΙΛΙΠΠΟΥ στο Κερατσίνι

Μια ήττα που ήταν... εντός προγράμματος γνώρισε η ομάδα μπάσκετ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ το απόγευμα του Σαββάτου (26/03). Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν με το βαρύ 98-69 στο Κερατσίνι από τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Φάρο, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Α2 ανδρών.

Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 19-24, φτάνοντας σε τρομερά στάνταρ απόδοσης κυρίως στο επιθετικό κομμάτι.

Οι γηπεδούχοι, όμως, σιγά σιγά επέβαλαν τον ρυθμό τους και όχι μόνο προηγήθηκαν στο σκορ αλλά έφτασαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο στο τέλος του ημιχρόνου (46-36).

Ένα σερί 11-0 στα πρώτα τρία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, ουσιαστικά «καθάρισε» το παιχνίδι για τον Φάρο, ο οποίος απλώς διατήρησε το προβάδισμά του φτάνοντας άνετα στην τελική επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 21-24, 46-36, 80-54, 98-69

Διαιτητές: Διαμαντής-Μαλαμάς-Λιότσος

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Πολέμης): Παπαδόπουλος, Σκορδίλης 10, Κουντουράς 2, Καράμπουλας 15(2), Πετροδημόπουλος 10, Λιακόπουλος 20(1), Αγγελόπουλος 16(1), Κομποδιέτας 16(2), Ζαφείρης, Κατούφας 9(1), Κακιούζης.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Τοκας, Αράπογλου 2, Δεληγεώργης 20(1), Ναούμης 9(2), Κασάμπαλης 6, Σαμαράς 18(6), Τριχόπουλος 7(1), Πεχλιβάνος, Οικονομόπουλος 7(2).

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΗΝ "ΚΕΡΚΙΔΑ" ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ 28/03...