• Διαβάστηκε 642 φορές

Εντός έδρας ήττα για την Μελίκη από τον Ερμή Αγιάς

Δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Ερμή Αγιάς η Μελίκη και γνώρισε εντός έδρας ήττα με σκορ 77-89, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ΄ κατηγορίας των ανδρών.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και προηγήθηκαν με 22-29 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων (36-44).

Στην τρίτη περίοδο μάλιστα ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους, οδήγησαν τους γηπεδούχους σε λάθη και κακές επιλογές στην επίθεση, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν στο σκορ και να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +19 (54-73) τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Στην τελευταία περίοδο το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Ιορδάνη Ασλανίδη ήταν να περιορίσουν την έκταση του σκορ και το τελικό 77-89 αποτύπωσε τις προσπάθειες των δύο ομάδων και την ανωτερότητα των φιλοξενούμενων στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Στην Πτολεμαϊδα θα ταξιδέψει την επόμενη Κυριακή η Μελίκη για να αντιμετωπίσει την ομώνυμη ομάδα και ουραγό της βαθμολογίας και έχει την ευκαιρία να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της 21ης αγωνιστικής, ο Αίας Ευόσμου, έστω και δύσκολα, πέρασε από την έδρα της Σιάτιστας με 73-78 και διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση.

Τα Ιωάννινα έκαμψαν την αντίσταση του μαχητικού Μακεδονικού με 82-74, ενώ οι Διόσκουροι Κοζάνης μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι πήραν τη νίκη απέναντι στον Πρωτέα Γρεβενών με 65-68.

Τέλος, στη Φλώρινα η τοπική ομάδα χρειάστηκε την παράταση για να πάρει τους δύο βαθμούς απέναντι στο Πολύκαστρο, με αξιοσημείωτο το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι στο έξτρα πεντάλεπτο(!).

ΜΕΛΙΚΗ - ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ 77-89
Δεκάλεπτα:22-29, 36-44, 54-73, 77-89
Διαιτητές: Δημάδης-Παπανικολάου
ΜΕΛΙΚΗ(Ασλανίδης): Λιόλιος 19(1), Μαυρίδης 15(1), Γιαννόπουλος 6, Παπαδόπουλος 2, Κοτζάμπασης 15(2), Παπαρώσης, Σταυρουλάκης 8(2), Ρογγότης 12, Τζαφέρης Χ., Τζαφέρης Σ., Κωσταμπίτσης.
ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ(Γιασάρης): Δαουλάρης 8(2), Κόμματος 9(1), Περρωτής 28, Χαλκιάς 20(4), Μηλιώνης 4, Καλεμτζάκης 3(1), Γούλας 10(2), Καμπούρης, Αργυρούλης, Σπανός 7(1), Στεργιούλας, Ριζούλης.