• Διαβάστηκε 607 φορές

Πλήρωσε την αστοχία της η Μελίκη

Έχοντας πολύ άσχημα ποσοστά στην επίθεση η ομάδα της Μελίκης δεν κατάφερε να συνεχίσει το νικηφόρο σερί της και γνώρισε εντός έδρας ήττα με 57-68 από τους Διόσκουρους Κοζάνης, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ΄ κατηγορίας των ανδρών.

Ο αγώνας ξεκίνησε νευρικά με τις δυό ομάδες να κάνουν πολλά λάθη, με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με πολύ χαμηλό σκορ 11-10 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία και βρίσκοντας λύσεις από την περιφέρεια, κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια μπροστά με μικρή διαφορά 26-29.

Στην επανάληψη μάλιστα εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των παικτών του Ασλανίδη, διατήρησαν την πρωτοπορία και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +7, 39-46.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, προδόθηκαν όμως από την κακή τους άμυνα, με αποτέλεσμα η ομάδα της Κοζάνης να φτάσει δίκαια στο τελικό 57-68 και να πάρει μια σπουδαία νίκη.

Πάλεψε για την Μελίκη ο Κοτζάμπασης που σημείωσε 23 πόντους, με τον Σταυρουλάκη να προσθέτει άλλους 14, ενώ από τους νικητές ξεχώρισε ο Ντόβας που σταμάτησε στους 28.

Ρεπό για τους παίκτες του Ασλανίδη την επόμενη αγωνιστική και ευκαιρία να πάρουν ανάσες και να ξεκουραστούν.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 19ης αγωνιστικής, ο Αίας Ευόσμου ήταν η ομάδα που έβαλε τέλος στο αήττητο της πρωτοπόρου Καρδίτσας, υποχρεώνοντας την μάλιστα σε εντός έδρας ήττα με 77-80.

Ο Μακεδονικός πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 70-75 πέρασε από την έδρα του Πρωτέα Γρεβενών, ενώ το Πολύκαστρο βύθισε ακόμη περισσότερο την Σιάτιστα, κερδίζοντας την με 57-64.

Τέλος, τα Ιωάννινα επικράτησαν με 67-61 της Φλώρινας και σκαρφάλωσαν στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μελίκη-Διόσκουροι Κοζάνης 57-68
Δεκάλεπτα: 11-10, 26-29, 39-46, 57-68
Διαιτητές: Παπαδόπουλος-Κουκουλεκίδης
ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος 9, Μαυρίδης 7, Κοτζάμπασης 23(1), Γιαννόπουλος, Παπαδόπουλος 2, Παπαρώσης, Κωσταμπίτσης, Ρογγότης 2, Τζουνόπουλος, Σταυρουλάκης 14, Τζαφέρης Σ., Τζαφέρης Χ.
ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ (Χωλόπουλος): Τσαουσίδης 2, Σισμάνης 6, Σκορδάρης 5(1), Ντόβας 28(4), Βλάχος 9, Ζολώτας 2, Νικολάου 10(1), Καρανώτας 6, Ανδρίτσος.