• Διαβάστηκε 460 φορές

Έπαιξε με τη φωτιά αλλά δεν... κάηκε η Μελίκη στον Εύοσμο

Παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ για ένα ημίχρονο η ομάδα της Μελίκης κατάφερε να επιβληθεί δύσκολα με 58-67 του Αίαντα στον Εύοσμο, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ΄ κατηγορίας των ανδρών.

Έτσι η ομάδα της Ημαθίας σκαρφάλωσε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ξεμπέρδεψε ουσιαστικά με τον στόχο της παραμονής και πλέον καλείται να παλέψει για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην τελική κατάταξη.

Οι παίκτες του Ιορδάνη Ασλανίδη μπήκαν στο παρκέ απόλυτα συγκεντρωμένοι και με όπλο τους την πιεστική και αποτελεσματική τους άμυνα κατάφεραν να κρατήσουν τους αντιπάλους τους χαμηλά στο σκορ και να προηγηθούν με 5-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο μάλιστα, βρήκαν λύσεις και στην επίθεση, χάρη κυρίως στην δεινότητα του Λιόλιου και πήγαν στα αποδυτήρια με σημαντική διαφορά 18-42, δείχνοντας πως θα έχουν ένα εύκολο απόγευμα.

Στην επανάληψη ωστόσο οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν, άρχισαν να πλησιάζουν στο σκορ και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο -6 (42-48), επιστρέφοντας ουσιαστικά στην διεκδίκηση της νίκης.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι έχοντας σωστές επιλογές, δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Ευόσμου να κάνει την ολική ανατροπή και έφτασαν δίκαια στο τελικό 58-67 που τους χάρισε μια σπουδαία και σημαντική νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Λιόλιος με 27 πόντους, ενώ Μαυρίδης και Δημητριάδης πρόσθεσαν από 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τους Διόσκουρους Κοζάνης θα υποδεχτεί στην έδρα της η Μελίκη την επόμενη Κυριακή με στόχο να διευρύνει το νικηφόρο σερί της.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 18ης αγωνιστικής, η πρωτοπόρος Καρδίτσα έστω και δύσκολα διατήρησε το αήττητο της, καθώς πέρασε από την έδρα του Μακεδονικού με 75-84, ενώ το Πολύκαστρο είχε εύκολο έργο απέναντι στον Πρωτέα Γρεβενών και επικράτησε με 77-55.

Οι Διόσκουροι Κοζάνης ισοπέδωσαν την ουραγό Πτολεμαϊδα με 64-34, ενώ στο ντέρμπι της ουράς η Φλώρινα πήρε βαθμολογική ανάσα νικώντας εύκολα την Σιάτιστα με 84-67.

Αίας Ευόσμου-Μελίκη 58-67
Δεκάλεπτα: 5-18, 18-42, 42-48, 58-67
Διαιτητές: Κατρακάρης-Μπακάλης
ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Χατζούλης): Αμούτζιας 4, Καδής 4, Μαυρίδης 16(1), Παπαδόπουλος, Λύτας 10, Βελίδης 14(2), Σικαλίδης 10(2), Τέντζος, Καπίδης.
ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος 27(3), Μαυρίδης 12(2), Κοτζάμπασης 8, Δημητριάδης 11(1), Γιαννόπουλος, Κωσταμπίτσης, Ρογγότης, Σταυρουλάκης 9(1), Παπαρώσης, Τζαφέρης.