• Διαβάστηκε 698 φορές

Καταιγιστική η Μελίκη απέναντι στην Φλώρινα!

Με εμφατικό τρόπο επέστρεψε στις νίκες η Μελίκη, καθώς ισοπέδωσε στην έδρα της την Φλώρινα με 76-55, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ΄ κατηγορίας των ανδρών.

Οι παίκτες του Ιορδάνη Ασλανίδη με όπλο τους την άμυνα, ξέφυγαν από νωρίς στο σκορ και προηγήθηκαν με 20-8 με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και χωρίς δυσκολία πήγαν στα αποδυτήρια στο +18 (43-25), δείχνοντας πως δεν έχουν διάθεση να αφήσουν τους αντιπάλους τους να διεκδικήσουν το ροζ φύλλο του αγώνα.

Στην επανάληψη μάλιστα, ανέβασαν στροφές και όσο περνούσε η ώρα αύξαναν συνεχώς την διαφορά, με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί στο +31 (65-34) για τους γηπεδούχους.

Στην τελευταία περίοδο ο Ιορδάνης Ασλανίδης έδωσε χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς παίκτες, με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να περιορίσουν κάπως την έκταση του σκορ και το τελικό 76-55 αποτύπωσε πλήρως την κυριαρχία της Μελίκης στην συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Στους 32 πόντους σταμάτησε ο Μαυρίδης για τους νικητές, ενώ άλλους 13 πρόσθεσε ο Κοτζάμπασης.

Στο Πολύκαστρο θα ταξιδέψει η Μελίκη την επόμενη Κυριακή για να αντιμετωπίσει την ομώνυμη ομάδα, με στόχο να προσθέσει ακόμα μια νίκη στο ενεργητικό της.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 15ης αγωνιστικής, η πρωτοπόρος Καρδίτσα επιβλήθηκε εύκολα των Ιωαννίνων με 90-75, ενώ ο Ερμής Αγιάς με ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο κέρδισε τον Μακεδονικό με 97-78.

Ο Πρωτέας Γρεβενών δεν αντιμετώπισε δυσκολίες απέναντι στη Σιάτιστα και επικράτησε με 74-61, ενώ το Πολύκαστρο πήρε σημαντική νίκη στην έδρα της ουραγού Πτολεμαϊδας με 66-77.

ΜΕΛΙΚΗ-ΦΛΩΡΙΝΑ 76-55

Δεκάλεπτα: 20-8, 43-25, 65-34, 76-55
Διαιτητές: Εκίζογλου-Λαδάς
ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος 10(2), Μαυρίδης 32(3), Κοτζάμπασης 13(2), Δημητριάδης 7(1), Ρογγότης, Σταυρουλάκης 10(1), Παπαρώσης, Γιαννόπουλος 2, Παπαδόπουλος, Τζουνόπουλος 2, Τζαφέρης Σ., Τζαφέρης Χ.
ΦΛΩΡΙΝΑ (Μαυρουδίου): Μαυρουδίου 3(1), Κέκελης, Βίτκας 12(1), Παπαδημητρίου 5, Ρούζιος 13(1), Παπαϊωακείμ 15, Κεσίδης 2, Βασιλείου, Καραβατάκης 5(1), Αραπίδης, Κοϊδης.