• Διαβάστηκε 667 φορές

«Ναυάγιο» για την Μελίκη στην Αγιά - Γνώρισε βαριά ήττα με 81-50!

Κακή εμφάνιση και ήττα με κάτω τα χέρια για την Μελίκη με το βαρύ 81-50 στην Αγιά από τον τοπικό Ερμή, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ' κατηγορίας των ανδρών.

Οι παίκτες του Ιορδάνη Ασλανίδη μπήκαν...υπνωτισμένοι στο παρκέ και βρέθηκαν να χάνουν με 22-7 μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο έχοντας τραγικά ποσοστά στην επίθεση.

Στην δεύτερη περίοδο και παρά την πίεση της Μελίκης οι γηπεδούχοι κράτησαν απόσταση ασφαλείας και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 39-26.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Η ομάδα της Αγιάς χωρίς προβλήματα κρατούσε την μεγάλη διαφορά και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 55-40.

Μάλιστα στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατέρρευσαν. Με επιμέρους σκορ 26-10 ο Ερμής έφτασε στο επιβλητικό 81-50 που αποτύπωσε πλήρως την αντίθετη εικόνα των δυο ομάδων στο παρκέ.

Κόμματος και Περωτής πέτυχαν 21 και 20 πόντους αντίστοιχα για τους νικητές, ενώ από την Μελίκη διασώθηκε ο Λιόλιος με 17.

Την ουραγό Πτολεμαϊδα υποδέχεται την επόμενη Κυριακή η Μελίκη με μοναδικό στόχο την νίκη αν δεν θέλει να μπλέξει σε περιπέτειες.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 8ης αγωνιστικής ο Πρωτέας Γρεβενών άντεξε την αντεπίθεση διαρκείας των Διόσκουρων και πέρασε με 51-52 από την Κοζάνη.

Πολύκαστρο και Αίας Ευόσμου πήραν άνετες νίκες απέναντι σε Φλώρινα με 85-59 και Σιάτιστα με 79-64 αντίστοιχα, ενώ τα Ιωάννινα έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα από την έδρα του Μακεδονικού, επικρατώντας με 62-69.

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ - ΜΕΛΙΚΗ 81-50
Δεκάλεπτα: 22-7, 39-26, 55-40, 81-50
Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Παπαγεωργίου
ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ (Γιασάρης): Καλεμτζάκης 5(1), Μηλιώνης 12(4), Χαλκιάς 11(2), Γούλας 5(1), Περωτής 20, Στεργούλας, Αργυρούλης, Γκανέτσας 4, Ζέϊκος, Κόμματος 21(1), Σπανός 3(1), Ριζούλης.
ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος 17(1), Μαυρίδης, Δημητριάδης 11(1), Παπαρώσης, Κοτσαμπάσης 9, Σταυρουλάκης 7, Τζουνόπουλος 4, Ρογγότης 2.