• Διαβάστηκε 718 φορές

«Ανάσα» για τον ΦΙΛΙΠΠΟ, νίκησε 78-74 τους Μαχητές Πεύκων

Νίκη ανάσα πέτυχε η ομάδα μπάσκετ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ Βέροιας το απόγευμα του Σαββάτου (28/11), στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Α2 ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν εντός έδρας με σκορ 78-74 (ημίχρονο 37-29) τους Μαχητές Πεύκων και βλέπουν πλέον με μεγαλύτερη αισιοδοξία την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα είχε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα το προβάδισμα, έχοντας βέβαια την ευκαιρία να τελειώσει πιο εύκολα την υπόθεση νίκης, με το σκορ σε διψήφιο νούμερο στο 35ο λεπτό (67-57).

Οι παίκτες του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη, ωστόσο, δεν τα παράτησαν και έφτασαν πολύ κοντά σε μία τρομερή ανατροπή, μειώνοντας σε 71-69 στα 44 δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή, ολοκληρώνοντας επιμέρους 4-12.

Οι γηπεδούχοι ωστόσο είχαν την ψυχραιμία να διατηρήσουν τα ηνία και να φτάσουν στη δεύτερη φετινή τους νίκη.

Διαιτητές: Μπήτης, Παγώνης, Γερακίνης

Δεκάλεπτα: 19-13, 37-29, 56-49, 78-74

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Τόζιος 11, Οικονομόπουλος 8 (2), Δεληγεώργης 29 (8/14 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Ότοβιτς 12 (2), Ναούμης 5 (1), Κασαμπαλής 6, Σαμαράς 1, Τριχόπουλος 6 (2).

ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ (Χατζηκυριακίδης): Αριδόπουλος, Μπουρδάνος 8, Γερομιχαλός 6 (1), Ελευθεριάδης 25 (8/15 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μαυρογιάννης 4, Τοπάλης 5 (1), Γράβας 5, Μαρούσιτς 13 (2), Θορστέινσον 8, Λευκαδίτης.

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΗΝ «ΚΕΡΚΙΔΑ» ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ 30/11…