• Διαβάστηκε 664 φορές

Ήττα με παράπονα για τη Μελίκη - Έχασε στην έδρα της από τον Αίαντα Ευόσμου

Αν και βρέθηκε σε κακή μέρα η Μελίκη πάλεψε απέναντι στον Αίαντα Ευόσμου, στο φινάλε ωστόσο λύγισε και γνώρισε την ήττα με σκορ 58-75 στην έδρα της, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ' κατηγορίας των ανδρών.

Οι γηπεδούχοι δεν ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση και από νωρίς έμειναν πίσω στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 11-17 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στην δεύτερη περίοδο η εικόνα δεν άλλαξε με την ομάδα του Ευόσμου να κρατάει το προβάδισμα και να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά με 27-31.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Ιορδάνη Ασλανίδη μείωσαν σε 46-48 στο 28' και πάλι όμως οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με 47-52 υπέρ τους.

Στην τελευταία περίοδο και μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Στα τελευταία λεπτά ωστόσο οι γηπεδούχοι κόλλησαν στην επίθεση με αποτέλεσμα η ομάδα του Ευόσμου να ανοίξει την διαφορά και να φτάσει στη νίκη με τελικό σκορ 58-75.

Πρώτος σκόρερ για την Μελίκη ο Μαυρίδης με 15 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν Λιόλιος και Δημητριάδης με 14 και 11 πόντους αντίστοιχα. Από τους νικητές ξεχώρισε ο Μαυρίδης που σταμάτησε στους 27 πόντους.

Έντονα και απολύτως δικαιολογημένα τα παράπονα των ανθρώπων της Μελίκης προς το διαιτητικό δίδυμο των Κετούλα-Δολγύρα που σε καθοριστικά σημεία του αγώνα με τα ανάποδα σφυρίγματα τους, έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να κρατήσουν διαφορά ασφαλείας.

Στην Κοζάνη θα ταξιδέψει την επόμενη Κυριακή η ομάδα της Μελίκης για να αντιμετωπίσει τους Διόσκουρους, σ' ένα δύσκολο και ενδιαφέρον παιχνίδι.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της 5ης αγωνιστικής Πρωτέας Γρεβενών και Καρδίτσα επιβλήθηκαν εύκολα του νεοφώτιστου Πολύκαστρου με 73-59 και του Μακεδονικού με 84-74 αντίστοιχα.

Οι Διόσκουροι Κοζάνης πέρασαν από την Πτολεμαϊδα επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 58-69, ενώ η Σιάτιστα έκαμψε δύσκολα την αντίσταση της μαχητικής Φλώρινας με 69-63.

Μετά την Μεταμόρφωση Βόλου και ο Ηρακλής Κοζάνης δήλωσε αδυναμία συμμετοχής στα υπόλοιπα παιχνίδια και αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα.

ΜΕΛΙΚΗ-ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ 58-75
Δεκάλεπτα: 11-17, 27-31, 47-52, 58-75
Διαιτητές: Κέτουλας-Δολγύρας
ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος 14(1), Μαυρίδης 15, Δημητριάδης 11(1), Γιαννόπουλος 4(1), Κοτσαμπάσης 7(1), Σταυρουλάκης, Παπαρόσης, Τζαφέρης, Τζουνόπουλος 7, Ρογγότης.
ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Χατζούλης): Αμούντζιας 16(1), Καδής 7(1), Μαυρίδης 27, Λύτας 5(1), Βελλίδης 8(2), Σικαλίδης 10(2), Παπαδόπουλος, Σπύρας 2, Τσομπάνιδης.