• Διαβάστηκε 530 φορές

«Λύγισε» στην παράταση ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ στον Πειραιά!

Μια ανάσα από την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα μπάσκετ της Α2 κατηγορίας ανδρών έφτασε ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ, όμως τελικά δεν τα κατάφερε.

Οι «ερυθρόλευκοι» αν και ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ηττήθηκαν τελικά στην παράταση από τον Εθνικό στον Πειραιά με σκορ 83-79 (κ.α. 72-72).

Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα έκαναν πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο. Κατάφεραν να προηγηθούν στο 16' με 29-36 και να κλέιστουν το ημίχρονο με 38-43.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά η ομάδα του Γκίμα βρήκε τις λύσεις και κατάφερε στο 40' να ισοφαρίσει σε 72-72 και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Ο Εθνικός όντας πιο ψύχραιμος στα κρίσιμα λεπτά και πιο ευστοχος έκανε το 78-75 στο 42' και πήρε την νίκη με 83-79.

Πρώτοι σκορερ για τον Φίλιππο ο Ναούμης με 21 και ο Δεληγεώργης με 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-19, 38-43, 62-55, 72-72, 83-79 (παρ.)

Εθνικός Πειραιώς (Ραχωβίτσας): Μάντζαρης 4 (1), Τζόλος, Τότσιος 17, Βασιλόπουλος 14 (3), Βουγιούκας 2, Ράπτης 3, Γκιζογιάννης 21 (1), Λάτοβιτς 7, Μαγκουνής 11 (3), Τζιάλλας 4, Ψυλέας.

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας - Μπλατσιώτης): Τόκας, Τόζιος 4, Δεληγεώργης 19 (1), Ότοβιτς 7, Ναούμης 21 (4), Κασαμπαλής 15, Σαμάρας 3 (1), Τριχόπουλος 7 (1), Οικονομόπουλος 3 (1).