• Διαβάστηκε 614 φορές

Αξιοποίησε την έδρα της η Μελίκη - Κέρδισε 61-48 το Πολύκαστρο

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα της Μελίκης, η πρώτη της εντός έδρας, καθώς επικράτησε του Πολύκαστρου με 61-48 για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ' κατηγορίας των ανδρών.

Στην πρώτη περίοδο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τελικά να τελειώνουν το δεκάλεπτο ισόπαλες 15-15.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους, ανέλαβαν την πρωτοβουλία και με όπλο τους την άμυνα, πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου μπροστά στο σκορ με 32-24.

Στην επανάληψη και παρά το σκληρό παιχνίδι των φιλοξενούμενων κράτησαν απόσταση ασφαλείας και έφτασαν εύκολα και δίκαια στη νίκη με τελικό σκορ 61-48.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Κοτσάμπασης με 20 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Μαυρίδης με 19.

Με πολλά λάθη η διαιτησία των Δαμήγου-Γρεκού που άφησε με παράπονα και τις δύο ομάδες.

Στην Θεσσαλονίκη θα ταξιδέψει την επόμενη Κυριακή η ομάδα της Μελίκης για να βρεθεί αντιμέτωπη με τον Μακεδονικό, με στόχο να διευρύνει το νικηφόρο σερί της.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 3ης αγωνιστικής ο Ερμής Αγιάς έκανε το 3 στα 3, κερδίζοντας δύσκολα στην έδρα του τον Αίαντα Ευόσμου, χάρη σε τρίποντο του Νέστορα Κόμματου στην εκπνοή με 65-62, ενώ ο Πρωτέας Γρεβενών πέρασε εύκολο απόγευμα απέναντι στα Ιωάννινα τα οποία και νίκησε με 71-53.

Η Καρδίτσα δεν αντιμετώπισε δυσκολίες απέναντι στη Φλώρινα και επικράτησε άνετα με 79-62, ενώ σπουδαία νίκη πήρε ο Μακεδονικός στην έδρα της Πτολεμαϊδας με 80-77.

Τέλος, Σιάτιστα και Διόσκουροι Κοζάνης πήραν τους 2 βαθμούς χωρίς να ιδρώσουν, καθώς ο μεν Ηρακλής Κοζάνης δήλωσε αδυναμία να αγωνιστεί, η δε Μεταμόρφωση Βόλου δεν κατάφερε να ξεπεράσει τα οικονομικά προβλήματα που την ταλαιπωρούν και αποχώρησε οριστικά από το πρωτάθλημα.

ΜΕΛΙΚΗ - ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟ 61-48
Δεκάλεπτα: 15-15, 32-24, 46-34, 61-48
Διαιτητές: Δαμήγος-Γρεκός
ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος 5, Μαυρίδης 19(2), Δημητριάδης 10(2), Γιαννόπουλος, Παπαδόπουλος, Κωσταμπίτσης,Σταυρουλάκης 5(1), Παπαρόσης, Τζουνόπουλος 2, Ρογγότης, Τζαφέρης, Κοτσαμπάσης 20.