• Διαβάστηκε 588 φορές

Πρωταθλήτρια Ευρώπης με επική ανατροπή!

Το είπε και το έκανε. Η εθνική U18 κατέκτησε το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νικώντας στον τελικό με 64-61. Ήταν μια κατάθεση ψυχής από τους νεαρούς διεθνείς που με τρομερή αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφεραν να ανέβουν στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου.

Η Τουρκία αποδείχθηκε πολύ σκλή αντίπαλος καθώς στο πρώτο ημίχρονο εγκλώβισε επιθετικά την Ελλάδα και έφτασε να προηγείται στο φινάλε του με 37-25. Η αντίδραση του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος ήταν συγκλονιστική.

Με πολύ καλή άμυνα και έξυπνες επιλογές στην επίθεση ροκάνισαν τη διαφορά και στο τέταρτο δεκάλεπτο έδειξαν πως δεν θα άφηναν με τίποτα την ευκαιρία να πάει χαμένη. Όπως και έγινε...

Κορυφαίοι για την εθνική μας ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης (12π., 15ρ.), ο αρχηγός Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (23π.)! Και οι δυο τους επιλέχθηκαν στην καλύτερη πεντάδα του τουρνουά ενώ ο Χαραλαμπόπουλος ήταν και ο MVP.

Δεκάλεπτα: 12-19, 25-37, 41-48, 64-61.

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 3, Μιλεντίγεβιτς 8, Φλιώνης 2, Μουράτος 2, Σκουλίδας 8 (6 ριμπ.), Χρηστίδης, Δίπλαρος 6, Παπαγιάννης 12 (15 ριμπ., 3 τάπες), Χαραλαμπόπουλος 23 (8 ριμπ., 4 ασίστ).

Τουρκία (Ντερίν): Αλ 10, Οντσέλ, Τασκιράν 12, Ουλκέρ 13, Κορκμάζ 15, Ντουρμάζ 3, Γκαζί 2, Μπαϊράκ 4, Γιουρτσεβέν 2.