• Διαβάστηκε 630 φορές

Φινάλε με εντυπωσιακό τρόπο για την Μελίκη - Επικράτησε και του Πρωτέα Γρεβενών με 73-70

Αυλαία για το πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής Κατηγορίας με την ομάδα της Μελίκης να κλείνει την φετινή της καταπληκτική πορεία με θετικό τρόπο, καθώς επικράτησε του Πρωτέα Γρεβενών στην έδρα της με σκορ 73-70.

Έτσι η ομάδα της Ημαθίας κατέλαβε την 5η θέση για πρώτη φορά στην ιστορία της και οι παίκτες και το τεχνικό επιτελείο της γνώρισαν την αποθέωση από το κοινό τους που αναγνώρισε την εντυπωσιακή φετινή της παρουσία στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής.

Στο αγωνιστικό μέρος η ομάδα της Μελίκης μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 22-14 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν 39-27.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι κρατούσαν χωρίς πρόβλημα μια διψήφια διαφορά (56-46), ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο η χαλάρωση τους επέτρεψε απλά στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν στο σκορ, με το τελικό 73-70 να βρίσκει τους παίκτες του Ιορδάνη Ασλανίδη να γνωρίζουν την αποθέωση.

Πολυφωνία στην επίθεση για την Μελίκη με τους Μαυρίδη και Λιόλιο να πετυχαίνουν από 16 πόντους, ενώ 15 και 10 πρόσθεσαν Παραπούρας και Κοτσαμπάσης αντίστοιχα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια η ΑΕΛ ολοκλήρωσε με νίκη της υποχρεώσεις της περνώντας από την έδρα της Μεταμόρφωσης Βόλου με 81-85, ενώ ο Αίολος Αστακού ηττήθηκε στην έδρα της δυνατής Καστοριάς με 88-86.

Οι Διόσκουροι Κοζάνης συνέτριψαν τον αδύναμο Πανεδεσσαϊκό με 105-51 αφήνοντας τον χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ η Καρδίτσα επικράτησε εκτός έδρας της Βόνιτσας με 95-101.

Στα χαρτιά πήρε τη νίκη απέναντι στον αδιάφορο Ηρακλή Κοζάνης το Αγρίνιο καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν ταξίδεψαν στην ομώνυμη πόλη.

Τέλος στο σημαντικότερο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής η Σιάτιστα επικράτησε της Νίκης Βόλου με 82-60, υπερκαλύπτοντας και την διαφορά του πρώτου γύρου, έτσι ήταν αυτή που χαμογέλασε στο φινάλε και οδήγησε την ομάδα του Βόλου στον υποβιβασμό.

ΑΕΛ και Αίολος Αστακού κέρδισαν την άνοδο τους στην Β' Εθνική, ενώ Πανεδεσσαϊκός, Βόνιτσα και Νίκη Βόλου υποβιβάστηκαν.

Μελίκη-Πρωτέας Γρεβενών 73-70
Δεκάλεπτα: 22-14, 39-27, 56-46, 73-70
Διαιτητές: Μπίκης-Καρκαλέτσης
ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος 16(2), Μαυρίδης 16(1), Δημητριάδης 8, Γιαννόπουλος, Παυλίδης, Κοτσάμπασης Β., Κοτσαμπάσης Γ. 10, Λέφας 2, Παπαδόπουλος 2, Παραπούρας 15(3), Τζουνόπουλος 2, Ρογγότης 2.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (Χασιώτης): Ζαμπέτης 1, Γιαννάκης, Πενλίδης, Μουράτογλου 25(2), Ρίγκος 11(1), Τσιμίδης 13, Συλλάκος 6, Παπαθεοδώρου 6, Ασλανίδης, Χατζημουρατίδης, Τζήμας 6(2), Κλωναράς 2.