• Διαβάστηκε 719 φορές

Έχασε στο Παγκράτι και υποβιβάστηκε ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ!

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ στο Παγκράτι γνωρίζοντας την ήττα με 89-88 για την τελευταία αγωνιστική της Α2 ανδρών, που σήμανε παράλληλα και τον υποβιβασμό του στην Β’ Εθνική κατηγορία!

Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα έκανε μία τρομερή αντεπίθεση απέναντι στο Παγκράτι, μετατρέποντας το 50-30 του ημιχρόνου, σε 80-82 τρία λεπτά πριν τη λήξη.

Οι γηπεδούχοι, όμως, αντέδρασαν και ανέτρεψαν εκ νέου τα δεδομένα προηγούμενοι με 89-88.

Αυτό έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, μιας και ο Πλιούκας σε μία πολύ άσχημη μέρα του έξω από τη γραμμή των 6.75 (0/8 τρίποντα συνολικά), αστόχησε 2,7 δεύτερα πριν το φινάλε του αγώνα σε σουτ τριών πόντων, το οποίο θα χάριζε τη σωτηρία στην ομάδα του!

Πρώτοι σκόρερ του Φιλίππου ο Γκιουλέκας με 34 πόντους και ο Κασαμπαλής με 16.

Δεκάλεπτα: 27-20, 50-30, 72-63, 89-88

Παγκράτι (Καλαμπάκος): Λάκκας 11 (2), Κοβάσεβιτς 7 (1), Δέδες 9 (3), Παππάς 18 (4), Ψαρόπουλος 13 (2 τρ., 5 ασίστ), Παπαντωνάκος 8 (1 τρ., 9 ριμπάουντ), Ραπτης 3 (1), Κουτρούλιας 14 (2 τρ., 9 ριμπάουντ), Γκέρος, Τόρες, Βούλγαρης, Χατζηνικόλας 6 (2)

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας - Μπλατσιώτης): Πεταλωτής 7 (1), Αμπελέ, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 14, Δεληγιώργης 8, Πλιούκας 9 (0/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκιουλέκας 34 (4/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Κασάμπαλης 16 (13 ριμπάουντ), Αργύρης, Τριχόπουλος, Αράπογλου, Λευκαδίτης.

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΗΝ "ΚΕΡΚΙΔΑ" ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ 11/05...