• Διαβάστηκε 503 φορές

Πέρασε από την Κοζάνη η Μελίκη - Εξασφάλισε την 5η θέση

Με εντυπωσιακό τρόπο συνέχισε την ξέφρενη πορεία της η ομάδα της Μελίκης, περνώντας και από την Κοζάνη επικρατώντας του τοπικού Ηρακλή με σκορ 87-90, σημειώνοντας την 7η νίκη της στα τελευταία 8 παιχνίδια, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ' εθνικής κατηγορίας.

Έτσι μια αγωνιστική πριν από την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος η ομάδα της Ημαθίας εξασφάλισε και μαθηματικά την 5η θέση κάτι που συνιστά σπουδαία επιτυχία για τον σύλλογο και αποτυπώνει την πολύ καλή και σωστή δουλειά παικτών και τεχνικής ηγεσίας που πραγματοποιήθηκε την φετινή αγωνιστική περίοδο.

Στο αγωνιστικό μέρος η ομάδα της Κοζάνης ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση και με τον έμπειρο Γιαννούλη να δείχνει ασταμάτητος στη ρακέτα, κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 28-16.

Στην δεύτερη περίοδο η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνα τους και βρίσκοντας επιθετικές λύσεις, κυρίως από την περιφέρεια, κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς και να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 44-48.

Στην επανάληψη η Μελίκη έπαιξε έξυπνα και δεν άφησε τον Ηρακλή να περάσει μπροστά με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει με σκορ 65-70.

Στην τελευταία περίοδο η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι με τους παίκτες του Ιορδάνη Ασλανίδη να έχουν ένα μικρό προβάδισμα 3-4 πόντων. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα με το σκορ στο 87-90 οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση, το τρίποντο όμως του Γιαννουζάκου ήταν άστοχο κι έτσι η Μελίκη πανηγύρισε την 14η φετινή της νίκη.

Σπουδαία εμφάνιση από τους Μαυρίδη, Κοτσάμπαση και Παραπούρα που πέτυχαν 23, 21 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους ηττημένους μόνοι τους πάλευαν Γιαννούλης και Γιαννουζάκος που σκόραραν από 40 και 16 πόντους.

Τον Πρωτέα Γρεβενών υποδέχεται την ερχόμενη Κυριακή η Μελίκη, θέλοντας να τελειώσει το πρωτάθλημα με μια ακόμη νίκη, με το κοινό της να έχει την ευκαιρία να χειροκροτήσει τους παίκτες και να τους συγχαρεί για την εξαιρετική τους φετινή πορεία.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια ΑΕΛ και Αίολος Αστακού γιόρτασαν με 100αρες την άνοδο τους, καθώς επικράτησαν με 103-65 και 100-71 των Σιάτιστα και Διόσκουρων Κοζάνης αντίστοιχα.

Η τρίτη Καστοριά πέρασε δύσκολα από την έδρα της Νίκης Βόλου με 60-62, ενώ το Αγρίνιο συνέτριψε τον ουραγό Πανεδεσσαϊκό με 46-102.

Τέλος σε αγώνες χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον η Μεταμόρφωση Βόλου πέρασε από την έδρα της Καρδίτσας με 72-78, ενώ ο Πρωτέας Γρεβενών επιβλήθηκε της ήδη υποβιβασμένης Βόνιτσας με 88-78.

Ηρακλής Κοζάνης-Μελίκη 87-90
Δεκάλεπτα: 28-16, 44-48, 65-70, 87-90
Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Πετανίδου
ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Τζιλίνης): Καρέντζος 3(1), Τσακμάκης 6, Πουλιώνης, Αζής 6, Γιαννουζάκος 16(2), Τσιλιγιάννης, Καλαϊτζής, Παπούλιας 14, Μπαρδάκας 2, Γιαννούλης 40.
ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος 12(1), Μαυρίδης 23(1), Δημητριάδης 6(1), Γιαννόπουλος, Παπαρόσης, Κωνσταντίτσης, Κοτσάμπασης 21(4), Παπαδόπουλος, Παραπούρας 18(3), Τζουνόπουλος, Ρογγότης 10.