• Διαβάστηκε 671 φορές

Πήρε τον πρώτο «τελικό» για την παραμονή ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ!

Τον πρώτο από τους δύο «τελικούς» που απέμεναν μέχρι την λήξη του πρωταθλήματος κέρδισε η ομάδα μπάσκετ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ.

Οι «ερυθρόλευκοι», στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Α2 ανδρών επικράτησαν με σκορ 79-64 του Ερμή Λαγκαδά και παρά τη νίκη του Ηρακλή επί του Παγκρατίου έμειναν ζωντανοί στο κυνήγι της παραμονής στην κατηγορία.

Όλα πλέον θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική, με την Βεροιώτικη ομάδα να αγωνίζεται εκτός έδρας κόντρα στο αδιάφορο βαθμολογικά Παγκράτι και τον «γηραιό» να παίζει στο Ψυχικό με την επίσης αδιάφορη τοπική ομάδα.

Αγωνιστικά, ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ ξεκίνησε δυνατά το ματς και στο 4’ ήταν μπροστά στο σκορ με 10-6, ενώ το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τον βρήκε να προηγείται με διαφορά 5 πόντων (23-18).

Στην δεύτερη περίοδο οι Βεροιώτες ανέβασαν την απόδοσή τους και έχτισαν μια διαφορά ασφαλείας. Στο 15’ προηγήθηκαν με 31-22, στο 19’ με 37-29 και με την λήξη του ημιχρόνου ο πίνακας έδειχνε 42-32 υπέρ των «ερυθρόλευκων».

Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο μέρος και έφτασαν στο +14 (58-44) στο 28ο λεπτό, ενώ με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 63-48, καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Βέβαια οι φιλοξενούμενοι έκαναν μια ύστατη προσπάθεια να ξαναμπούν στο παιχνίδι, μειώνοντας στις αρχές της 4ης περιόδου σε 64-54 με δύο συνεχόμενα τρίποντα, ωστόσο οι Βεροιώτες διατήρησαν την ψυχραιμία τους και συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι στο σκορ 73-62 (37’), φτάνοντας εύκολα στο τελικό 79-64.

Δεκάλεπτα: 23-18, 42-32, 63-48, 79-64

Διαιτητές: Μαντήλας-Παπαγερίδης-Ντούρας

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας): Πεταλωτής 3 (4ασ.), Μάρτινς 8 (14ρ.), Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 25 (3/4β., 8/11δ., 2/3τρ.), Δεληγιώργης 2, Πλιούκας 14 (2), Γκιουλέκας 12 (1), Κασαμπαλής 9 (11ρ.), Αργύρης 3 (1),  Αράπογλου, Λευκαδίτης 3.

ΕΡΜΗΣ (Μύθου): Καϊκλής, Ελευθεριάδης 3, Θεοδωράκος 9 (1), Ακεψιμαΐδης 10 (1τρ., 5 ασ., 2κλ.), Βενετιδης 2, Παρίτσης 5 (1), Μπένας 6, Νότης, Σαμαράς 8 (2), Καλογιάννιδης 2, Μανούσος 19, Πιλκούδης .