• Διαβάστηκε 723 φορές

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: Ήττα με κατεβασμένα τα χέρια στο Ιβανώφειο!

Δεν τα κατάφερε η ομάδα μπάσκετ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ στο «Ιβανώφειο» απέναντι στον Ηρακλή, από τον οποίο ηττήθηκε με το βαρύ 84-54 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Α2 ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι», που πάλεψαν το ματς μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο και στην συνέχεια παραδόθηκαν στις ορέξεις των γηπεδούχων, βρίσκονται πλέον κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού μιας και υστερούν στην ισοβαθμία με τον Ηρακλή.

Η ομάδα της Βέροιας χρειάζεται τουλάχιστον μία ακόμα νίκη και παράλληλα ήττες του «γηραιού» στα δύο ματς που απομένουν μέχρι την λήξη του πρωταθλήματος, ώστε να παραμείνει στην κατηγορία.

Αγωνιστικά, οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους. Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ προηγήθηκε 4-10 και 6-13 έχοντας πολύ καλά ποσοστά από την γραμμή των 6,75.

Στην συνέχεια όμως οι παίκτες του Ηρακλή συγκεντρώθηκαν περισσότερο στην άμυνα και βρήκαν αρκετές λύσεις στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι με ένα εντυπωσιακό σερί 8-0 πέρασαν μπροστά με 14-13 ενώ με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκαν με σκορ 20-18.

Η δεύτερη περίοδος ήταν εφιαλτική για τους «ερυθρόλευκους». Ο Ηρακλής διατήρησε το πάνω χέρι από το ξεκίνημα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, ήταν συγκεντρωμένος στην αμυντική του λειτουργία και πολύ εύστοχος έξω από την γραμμή του τριπόντου!

Με νέο σερί 8-0 η ομάδα του Στέφανου Πέρκου προηγήθηκε 28-18, ενώ λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου έστειλε την διαφορά μέχρι και το +14 (36-22), με τους Βεροιώτες να πετυχαίνουν τελευταίοι ένα δίποντο και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το εις βάρος τους 36-24.

Στο δεύτερο μέρος ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ πέταξε… λευκή πετσέτα! Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με σερί 9-0 φτάνοντας το σκορ στο +21 (45-24) στο 23’ και διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά σε υψηλά επίπεδα μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, καθώς προηγήθηκαν με 63-42!

Ο Ηρακλής συνέχισε να είναι καταιγιστικός και στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, με τους παίκτες του να έχουν απίστευτα ποσοστά ευστοχίας! Οι "κυανόλευκοι" έφτασαν αρχικά την διαφορά του σκορ στο +24 (68-44) και στην συνέχεια στο +28 (75-47), ενώ λίγο πριν το φινάλε ξεπέρασαν και τους 30 πόντους (82-51)!

Το τέλος του αγώνα βρήκε τους γηπεδούχους νικητές με σκορ 84-54 να γνωρίζουν την αποθέωση από τους φιλάθλους τους.

Διαιτητές: Διαμαντής, Θεονάς, Θεοδωρόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 36-24, 63-42, 84-54.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Πέρκος):  Σταματογιάννης,Ταραμάς, Μιχάλογλου 15 (2/2β., 5/8δ., 1/1τρ., 3ασίστ), Ονάσογλου 9 (1), Γαρέζος, Χρυσόπουλος 21 (3/3τρ., 4ασίστ), Αράπης 10 (2/2τρ., 3ασ, 2κλ.), Κοθράς 6  (7ασ., 4κλ.), Μήτσιαλος 6, Δέσπος 17.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας): Πεταλωτής 3 (1), Μάρτινς 3, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 11 (1), Δεληγιώργης 2, Πλιούκας 13 (1/7τρ., 5λαθ.), Γκιουλέκας 15 (3τρ., 4λαθ.), Κασαμπαλής 7, Αργύρης,  Τριχόπουλος, Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης.