• Διαβάστηκε 835 φορές

Νίκη παραμονής για τον ΦΙΛΙΠΠΟ επί του ΓΑΣ Αετού!

Σπουδαία νίκη, στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή στην κατηγορία, πέτυχε η ομάδα μπάσκετ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ, η οποία επιβλήθηκε στο ΔΑΚ «Δ. Βικέλας» του ΓΑΣ Αετού με σκορ 77-69 για την 23η αγωνιστική της Α2.

Πλέον, οι Βεροιώτες θα προσπαθήσουν στις τρεις αγωνιστικές που απομένουν να πάρουν τους βαθμούς που χρειάζονται για να εξασφαλίσουν την σωτηρία τους, αρχής γενομένης από το ματς του επόμενου Σαββάτου με τον Ηρακλή στην Θεσσαλονίκη που χαρακτηρίζεται ως «τελικός» και για τις δύο ομάδες!

Αγωνιστικά, οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 10-5 και 15-6, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 19-14 υπέρ της ομάδας του Δημήτρη Γκίμα.

Στην δεύτερη περίοδο το ματς έγινε ντέρμπι. Οι φιλοξενούμενοι γρήγορα πλησίασαν στο σκορ και μάλιστα λίγο πριν τα μισά του 2ου δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 23-27!

Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πήγαν πόντο - πόντο, με το σκορ να αλλάζει αρκετές φορές χέρια και την ομάδα της Αθήνας να προηγείται με δύο πόντους (37-39) με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος με τους δύο αντιπάλους να είναι κοντά στο σκορ. Ωστόσο, προς το τέλος του τρίτης περιόδου οι παίκτες του ΦΙΛΙΠΠΟΥ ανέβασαν την απόδοσή τους και με την λήξη του δεκαλέπτου πήραν μια διαφορά ασφαλείας (61-53).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι Βεροιώτες διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά (68-59 στο 35’) και παρά την προσπάθεια των φιλοξενουμένων να γυρίσουν το ματς στο τελευταίο δίλεπτο, διατήρησαν την ψυχραιμία τους και έφτασαν στην σπουδαία γι αυτούς νίκη με σκορ 77-69!

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Παφίλης, Τζαφλέρης.

Δεκάλεπτα: 19-14, 37-39, 61-53, 77-69

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας): Πεταλωτής 5 (3ασ.), Μάρτινς 2, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 15 (2τρ., 3ασίστ), Πλιούκας 17 (2τρ., 6ασ, 2κλ.), Γκιουλέκας 13 (2τρ., 10ρ.), Κασαμπαλής 9,  Τριχόπουλος 6 (2τρ, 3ασ), Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης 10.

ΑΕΤΟΣ (Μάγειρας): Θεοδωράκος, Μητσάκης 2, Κουκουνιάς 6, Αράπης 11 (2), Κόκκαλης 6, Βαρνάβας, Μόρφης 2, Μιχόπουλος 6 (1), Ροδοστόγλου 29 (3τρ., 7ρ.), Πέτρουλας 4, Τζουγκαράκης 3.