• Διαβάστηκε 706 φορές

Ηττήθηκε στην Τρίπολη ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ

Την ήττα με σκορ 86-69 γνώρισε η ομάδα μπάσκετ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ στην Τρίπολη από τον δυνατό Αρκαδικό, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Α2 ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» πλέον θα δώσουν μάχη τις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές για την αποφυγή του υποβιβασμού, κυρίως με τον Ηρακλή αλλά και τον ΓΑΣ Αετό, τον οποίο μάλιστα υποδέχονται την επόμενη αγωνιστική σε ένα ματς ζωής και θανάτου!

Αγωνιστικά, ο Αρκαδικός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι προσπαθώντας να «πνίξει» την αντίπαλη ομάδα με πρέσινγκ σε όλο το γήπεδο, κάτι που το κατάφερε στο πρώτο μισό του δεκαλέπτου όπου και βρισκόταν μπροστά με 12-3. Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις μόνο από το τρίποντο και 2 λεπτά πριν το φινάλε του δεκαλέπτου μείωσαν στους 5 πόντους, ενώ το σκορ του δεκαλέπτου ήταν 16-14.

Τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου έγινε ένα παιχνίδι λαθών από τους αθλητές των δύο ομάδων καθώς συναγωνίζονταν ποια ομάδα θα κάνει τα περισσότερα! Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και στο +14 (40-26). Το ημίχρονο έληξε με σκορ 43-36.

Στην επανάληψη ο Αρκαδικός ήταν καλύτερος και συνέχισε να αυξάνει τη διαφορά στο σκορ με τον ΦΙΛΙΠΠΟ να δείχνει ανήμπορος να αντιδράσει. Έτσι, το σκορ έφτασε φυσιολογικά στο τελικό 86-69.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 43-36, 69-51, 86-69

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Καραμαλέγκός 5 (1), Νοέας 8(2), Κωνσταντίνου 6(1), Καρύδας 6, Κοψαύτης 12(1), Χατζής 15(2), Αναστασάκης 3, Θανόπουλος, Τσέλλος, Καλλινικίδης 11, Εζόμο, Tζόρτζεβιτς 20.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας): Πεταλωτής 11(2), Μαρτίνς 15, Τσανακτσίδης, Τραϊανός 7(1), Πλιούκας 11(1), Γκιουλέκας 9(2), Αργύρης 5(1), Αράπογλου, Λευκαδίτης 6 Κασαμπαλής 5.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΣΤΗΝ «Κ» ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ 06/04…