• Διαβάστηκε 718 φορές

Απόδραση της Μελίκης από την Κοζάνη - Κέρδισε τους Διόσκουρους μετά από 2 παρατάσεις!

Συγκλονιστική εξέλιξη είχε ο αγώνας της Μελίκης στην Κοζάνη, με την ομάδα του Ιορδάνη Ασλανίδη να επικρατεί με 95-96 των Διόσκουρων μετά από 2 παρατάσεις, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ' εθνικής κατηγορίας.

Έτσι η ομάδα της Μελίκης έδειξε πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση 6 αγωνιστικές πριν από το φινάλε του πρωταθλήματος και με τη νίκη αυτή έκανε αποφασιστικό βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής της στην κατηγορία.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι. Στο ημίχρονο η ομάδα της Κοζάνης κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα 4 πόντων (43-39), ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασε στο +8 (60-52).

Στην τελευταία περίοδο όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση.

Στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο οι ομάδες έμειναν στο 85-85 και οδηγήθηκαν σε δεύτερη παράταση. Εκεί οι παίκτες του Ιορδάνη Ασλανίδη φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 95-96.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Λιόλιος με 26 πόντους, ενώ Κοτζαμπάσης και Μαυρίδης πρόσθεσαν από 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Την τρίτη του βαθμολογικού πίνακα Καστοριά υποδέχεται την επόμενη Κυριακή η ομάδα της Μελίκης και αναμένεται ένα συναρπαστικό παιχνίδι μιας και οι δύο αντίπαλοι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια στο ντέρμπι των πρωτοπόρων η ΑΕΛ πέρασε και από τον Αστακό, επικρατώντας του τοπικού Αίολου με 73-82 και συνεχίζει απτόητη τον ''καλπασμό'' της για την άνοδο στη Β' Κατηγορία.

Η Καστοριά ισοπέδωσε τη Βόνιτσα συντρίβοντας την με το εξωπραγματικό 126-60(!), ενώ το Αγρίνιο έκαμψε δύσκολα την αντίσταση του μαχητικού Πρωτέα Γρεβενών.

Ανάσα για την Σιάτιστα, που όμως παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη, καθώς κέρδισε εύκολα τη Μεταμόρφωση Βόλου με 88-66.

Τέλος, εύκολο απόγευμα είχαν Ηρακλής Κοζάνης και Καρδίτσα, περνώντας από τις έδρες των Νίκη Βόλου και Πανεδεσσαϊκού αντίστοιχα.

Διόσκουροι Κοζάνης - Μελίκη 95-96 (77-77 κ.α., 85-85 1η παράταση)
Δεκάλεπτα: 23-22, 43-39, 60-52, 77-77, 85-85, 95-96
Διαιτητές: Ξέρας-Καρακώστας
ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ (Χωλόπουλος): Σισμανίδης 15(2), Σκορδάρης 11, Ντόβας 30(3), Γκοβεδάρος 2, Καρανώτας Σ. 15(1), Μπάρμπας 4(1), Καρανώτας Τ. 13, Ανδρίτσος 5.
ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος 26(2), Μαυρίδης 15(1), Δημητριάδης 14(3), Γιαννόπουλος, Παυλίδης, Κοτζαμπάσης 16(2), Λέφας 8, Παραπούρας 11(2), Τζουνόπουλος 6, Ρογγότης.