• Διαβάστηκε 802 φορές

Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.Μ.: Πήρε το ντέρμπι η Αλεξάνδρεια - Στην παράταση λύγισε τον Αιγινιακό ο Ζαφειράκης

Δύο σπουδαίες αναμετρήσεις περιελάμβανε η 17η αγωνιστική της Α' Κατηγορία της Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.Μ. με την Αλεξάνδρεια και τον Ζαφειράκη Νάουσας να είναι οι μεγάλοι νικητές απέναντι σε ΑΟΚ Βέροιας και Αιγινιακό αντίστοιχα.

Συγκεκριμένα στην Αλεξάνδρεια μετά από ένα κακό και σκληρό παιχνίδι με πολλά νεύρα και ένταση, η τοπική ομάδα κατάφερε να επιβληθεί του ΑΟΚ Βέροιας με 52-45, αποκτώντας παράλληλα σημαντικό πλεονέκτημα για την είσοδο της στα play off. Σοβαρά παράπονα από τους φιλοξενούμενους για την διαιτησία του κ. Χατζηχαρίση. Κορυφαίοι των νικητών οι Στογιαννόπουλος και Νικολόπουλος που είχαν από 11 πόντους. Ιωσηφίδης και Γκανάς με 18 και 12 πόντους ξεχώρισαν από τους Βεροιώτες.

Συγκλονιστικό παιχνίδι είχε την ευκαιρία να απολαύσει το κοινό της Νάουσας με τον Ζαφειράκη να λυγίζει στην παράταση τον Αιγινιακό με σκορ 82-78 (69-69 κ.α.). Ήρωας για τους γηπεδούχους ο Σιαμήτρος που στην τελευταία επίθεση των Ναουσαίων με σουτ τριών πόντων πίσω από το κέντρο ισοφάρισε και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Καταπληκτική εμφάνιση από τους Σιαμήτρο και Ψαρά με 28 και 25 πόντους αντίστοιχα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια εύκολες εντός έδρας νίκες πέτυχαν Αριδαία, Βαφύρας και Πολύκαστρο.

Αλεξάνδρεια-ΑΟΚ Βέροιας 52-45
Διαιτητές: Μελανίδης-Χατζηχαρίσης
Δεκάλεπτα: 13-17, 28-23, 38-31, 52-45
Αλεξάνδρεια (Γκότσης): Ρουσόπουλος 5(1), Νταμτσιόπουλος Γ., Ζησιός 7(1), Στογιαννόπουλος 11(1), Μπαλιάκας 4, Αβραμίδης 7(2), Παπαγερίδης 4, Μπαγιόκας, Παντοφλίδης 3(1), Νικολόπουλος 11(1), Περπερίδης
ΑΟΚ Βέροιας (Τούσας): Χρυσής, Καπνάς, Γιαννόπουλος, Γκανάς 12(2), Πάππου, Παπαδόπουλος 5, Ιατρού 8, Ιωσηφίδης 18(2), Γκεκόπουλος 2

Δηλώσεις Στέλιου Γκότση: '' Ήταν ένα κακό παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Από πλευράς διακύμανσης του σκορ ωστόσο ήταν ενδιαφέρον. Καταφέραμε να σκοράρουμε σε κρίσιμα σημεία και πήραμε μια σπουδαία νίκη που μας φέρνει πολύ κοντά στον αρχικό μας στόχο που είναι η είσοδος στα play off.''

Δηλώσεις Θωμά Τούσα: ''Ήταν ένα κακό ματς ποιοτικά που οι διαιτητές με τη στάση τους επέτρεψαν να γίνει σκληρό. Είμαι εκνευρισμένος με την αντιμετώπιση που είχε η ομάδα μου, κυρίως από τον Βεροιώτη διαιτητή κ. Χατζηχαρίση. Δεν υπάρχει σεβασμός από τον συγκεκριμένο διαιτητή στην προσπάθεια που κάνουν τα παιδιά.''

Ζαφειράκης Νάουσας - Αιγινιακός 82-78 (69-69 κ.α.)
Διαιτητές: Ντόγκας-Σαρακενίδης
Δεκάλεπτα: 23-21, 38-30, 51-50, 69-69, 82-78(στην παράταση)
Ζαφειράκης Νάουσας (Πουρλίδας): Βάιγκαντ 7, Σιαμήτρος 28, Ζιάννης, Σκουλαριώτης 11, Σιδηρόπουλος 6, Ψαράς 25, Μουρατίδης 3, Λιόλιος 2, Μυλωνάς