• Διαβάστηκε 793 φορές

Δεν τα κατάφερε η μαχητική Μελίκη απέναντι στον Αίολο Αστακού

Πάλεψε για 25 λεπτά η Μελίκη απέναντι στον δεύτερο της βαθμολογίας Αίολο Αστακού, στο τελευταίο τέταρτο ωστόσο δεν κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό του αγώνα και γνώρισε την ήττα με σκορ 67-83, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Γ' Εθνικής Κατηγορίας μπάσκετ των ανδρών.

Οι παίκτες του Ιορδάνη Ασλανίδη κοίταξαν στα μάτια τους αντιπάλους τους και κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ με το 1ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 12-16. Στο 2ο δεκάλεπτο συνέχισαν να είναι ανταγωνιστικοί και πήγαν στα αποδυτήρια στο -8 (31-39).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοση τους, άνοιξαν τη διαφορά και το 3ο δεκάλεπτο τελείωσε στο 49-66 τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έμειναν από δυνάμεις και ενέργεια και το τελικό 67-83 αποτύπωσε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Πρώτο βιολί για τη Μελίκη ο Κοτσαμπάσης με 19 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Παραπούρας και Λέφας με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Στην Έδεσσα θα ταξιδέψει η Μελίκη την μεθεπόμενη Κυριακή για να αντιμετωπίσει τον ουραγό Πανεδεσσαϊκό με μοναδικό στόχο την κατάκτηση της νίκης.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια η ΑΕΛ πέρασε εύκολα από την έδρα της Καρδίτσας, ενώ η Καστορία επιβλήθηκε του Ηρακλή στην Κοζάνη.

Έκπληξη στο Βόλο με την τοπική Μεταμόρφωση να παίρνει τη νίκη απέναντι στο Αγρίνιο, με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να έχουν τρομερά παράπονα από τους διαιτητές κ. Δημάδη και Κατρακάρη.

Πρωτέας Γρεβενών και Διόσκουροι Κοζάνης δεν αντιμετώπισαν προβλήματα απέναντι σε Νίκη Βόλου και Σιάτιστα αντίστοιχα.

Τέλος στο ντέρμπι των ουραγών η Βόνιτσα επιβλήθηκε εύκολα του Πανεδεσσαϊκού, αφήνοντας τον χωρίς νίκη έπειτα από 17 αγώνες.

Μελίκη - Αίολος Αστακού 67-83
Διαιτητές: Τσιάπλης - Κατωτικίδης
Δεκάλεπτα: 12-16, 31-39, 49-66, 67-83
ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος, Μαυρίδης 8, Δημητριάδης 5(1), Γιαννόπουλος 2, Παυλίδης, Παπαδόπουλος 2, Κωσταμπίτσης, Κοτσαμπάσης 19(2), Λέφας 11, Παραπούρας 12(4), Τζουνόπουλος 8
ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Βουρνάς): Καραγιώργος, Πανάρας 13(2), Σταμόπουλος 2, Ψάλτου 14(2), Καραμτζής, Θωνιάτης 9(1), Κακλαμάνος 23(4), Πάππος, Χουλιάρας 2, Καλισώρας 3(1), Ψωμάς 14, Δουρούκης 3(1)