• Διαβάστηκε 1002 φορές

Αγχωτική νίκη για την Αλεξάνδρεια - Την Τετάρτη στις 21:30 το ντέρμπι Ζαφειράκη-ΑΟΚ

Πραγματοποιώντας μέτρια εμφάνιση η ομάδα της Αλεξάνδρειας κατάφερε να επικρατήσει με σκορ 58-54 επί του Βατανιακού για την 15η αγωνιστική της Α' Κατηγορία της Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.Μ.

Οι παίκτες του Στέλιου Γκότση ξεκίνησαν μουδιασμένα τον αγώνα, βρέθηκαν πίσω στο σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια στο -4 (23-27). Στην επανάληψη ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 48-40. Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, οι γηπεδούχοι ωστόσο φάνηκαν ψύχραιμοι κι έφτασαν σε μια δύσκολη νίκη. Κορυφαίος των νικητών ο Μπαλιάκας με 16 πόντους.

Αναβολή για την Τετάρτη (04/02) στις 21:30 πήρε ο αγώνας Ζαφειράκη Ν.-ΑΟΚ Β. Αιτία η κλήση του ταλαντούχου Ναουσαίου παίκτη Άρη Ψάρα στην Εθνική Παίδων, στο τιμόνι της οποίας βρίσκεται ο Ναουσαίος προπονητής Νίκος Τούφας.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια εύκολες νίκες πήραν το Πολύκαστρο, ο Αιγινιακός και η Αριδαία, ενώ ο Σκυδραϊκός πέτυχε σημαντική νίκη επί του Άσπρου στη μάχη της παραμονής.

Αλεξάνδρεια-Βατανιακός 58-54
Διαιτητές: Ντόγκας-Μήτωνας
Δεκάλεπτα: 9-16, 23-27, 48-40, 58-54
Αλεξάνδρεια (Γκότσης): Ρουσόπουλος 6, Νταμτσιόπουλος Γ., Ζησιός 5, Στογιαννόπουλος 8, Μπαλιάκας 16(1), Αβραμίδης 8(2), Παπαγερίδης 4(1), Περπερίδης, Μπαγιόκας , Νικολόπουλος 11(1), Πρόιος, Νταμτσιόπουλος Ν.